środa, 28 września 2011

Zmiany jakie zachodzą w trakcie ciąży.

Chciałabym krótko i treściwie powiedzieć jak zmienia się ciało kobiety w poszczególnych miesiącach ciąży.

Pierwszy miesiąc
W pierwszym miesiącu ciąży kobiety często nie wiedzą, że spodziewają się dziecka, a objawy jakie występują przypisują "zbliżającej się " miesiączce. Dość szybko można zauważyć powiększające się piersi, które są nabrzmiałe i bolesne. Powiększeniu ulegają też gruczoły montgomery'ego. Macica obecnie ma kształt mandarynki.
Moga pojawić się dolegliwości takie jak: nudności- szczególnie rano, po przebudzeniu, wymioty, problemy ze snem- bezsenność lub wręcz przeciwnie zwiększona potrzeba snu, brak energii, zmęczenie, powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, kobieta może więc odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu.

Drugi miesiąc
Piersi stale się powiększają, a macica kieruje się bardziej do przodu. Wciąż pojawiają się nudności, uczucie zgagi, mrowienie w okolicy rąk i nóg szczególnie w nocy (warto wtedy wykonać kilka delikatnych ćwiczeń poprawiających krążenie krwi), skurcze (spowodowane niedoborem witaminy B i magnezu), omdlenia i zawroty głowy, których przyczyną jest niski poziom cukru we krwi. Jest to czas, w którym kobieta zazwyczaj traci na wadze, apetyt zwięszka się od 2 trymestru. Warto zaznaczyć, że do 6 miesiąca przyszła matka powinna przytyć ok 6 kg (z czego 2 kg są na potrzeby dziecka, a pozostałe dla matki, jako zapas enegretyczny zużywany w czasie laktacji).
Już od drugiego miesiąca szczególną uwagę należy poświęcić swojemu ciału. Piersi i brzuch znacznie się powiększają, rozciągając skórę. Jeżeli dojdzie do pęknięcia tej elastycznej tkanki, tworzą się rozstępy, początkowo koloru sinoczerwonego, z czasem stają się jasnoperłowe. Należy więc intensywnie nawilżać skórę oliwką do ciała, kremami i balsamami już od pierwszych miesięcy ciąży.

Trzeci miesiąc
Macica ma już wielkość grejpfruta, a serce i nerki obciążone są dodatkową pracą, przez co przyszła mama może szybciej się męczyć. Obniżeniu ulega też samopoczucie kobiety. W tym okresie należy zwrócić uwagę na układ moczowy, gdyż jego infekcje mogą doprowadzić do poważnych komplikacji. Każda przyszła mama powinna systematycznie pić dużo wody, odpoczywać w cieple i wygodzie oraz unikać zimna i wiligoci.

Czwarty miesiąc
Rozpoczyna się drugi trymestr i przyszła mama czuje się znacznie lepiej. Znikają nudności, osłabienie i brak energii. Jednakże produkowana jest większa ilość progesteronu, przez co jelita pracują wolniej, mogą pojawiać się zaparcia. W takim przypadku dieta powinna być wzbogacona o błonnik i produkty pochodzenia naturalnego. Zwieksza się apetyt, dlatego warto już od tego miesiąca częściej kontrolować wagę.

Piąty miesiąc
Wszystkie narządy kobiety pracują teraz "za dwoje". Największą aktywnością wykazuje się tarczyca, co prowadzi do wzrostu temeperatury ciała, przez co przyszła mama może nadmiernie się pocić, szczególnie gdy okres ten przypada na okres lata. Kobieta w 5 miesiącu jest aktywna, bełna energii, brzuch nie jest jeszcze duży, więc może pracować i uprawiać sporty bez większych trudności. Tym co może doskwierać jest zadyszka. Stale powiększająca się macica przesuwa jelita do góry, jelita uciskają na przeponę, zmniejszając tym samym objętość klatki piersiowej. Prawidłowe oddychanie (wdech, wydech, moment przerwy) zmniejsza zadyszkę. Dodatkowo mogą pojawiać się omdlenia i zawroty głowy, spowodowane rozciągnietymi przez krew naczyniami krwionośnymi.

Szósty miesiąc
Brzuch staje się znacznie większy, co odczuwa boleśnie kręgosłup. Przyszła mama może więc skarżyć się na ból kręgosłupa, zwłasza w odcinu lędźwiowym. W tym okresie mogą pojawić się znaczne problemy ze spaniem. Pierwszą przyczyną są okresy aktywności dziecka, które zaczyna kopać, drugą są bóle mięśni związane z niewygodną pozycją ciała oraz niepokój i lęk spowodowany zbliżającym się porodem.

Siódmy miesiąc
Serce zaczyna bić ok 12 razy na minutę szybciej! Przyszła mama może skarżyć się na zadyszkę i uczucie ciężkości. W tym okresie zwiększa się pigmentacja skóry, u wielu kobiet pojawia się na brzuchu ciemna, pionowa linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Zazwyczaj znika po porodzie.

Ósmy miesiąc
Macica bardzo się powiększa, kobieta może odczuwać ból i ucisk w pozycji siedzącej. Jest to czas kiedy przyszła mama powinna skoncentrować się na odpoczynku, relaksie i przygotowaniach do porodu. Ponieważ dziecko potrzebuje w tym okresie dużych ilości wapnia i żelaza, kobieta powinna codziennie jadać sery i produkty mleczne. Mogą pojawiać się pojedyncze skurcze macicy, nie zwiastujące jeszcze porodu, warto się jednak wtedy skontaktować z ginekologiem.

Dziewiąty miesiąc
Kobieta odczuwa ból w dole brzucha, dziecko zaczyna się przesuwać w dół miednicy. Poród najczęściej następuje ok 38 tygodnia ciąży.

Objawy zwiastujące poród:
 • zmęczenie i znużenie, spowodowane zmianami hormonalnymi
 • na 3 dni przed porodem lub w momencie rozpoczęcia akcji porodowej, wydaolony zostaje czop śluzowy
 • kompulsywna potrzeba, wewnętrzny przymus zrobienia porządków, zanim w domu pojawi się maleństwo
3 komentarze :

 1. Ciekawy post :) Z perspektywy tej 9-miesięcznej chronologii z pewnością można omówić wiele aspektów ciąży, ale też rozwój dziecka w fazie prenatalnej, dlatego będę czekać z niecierpliwością na kolejną dawkę ciążowych informacji:)

  A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tym bardziej! Jest to napisane w tak przystępny sposób, że uspokoiło mnie i mój wszechobecny lęk dotyczący ciąży ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się ciesze, że informacje, które zamieszczam są dla Was przydane i ciekawe.

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miłe słowa :)

  OdpowiedzUsuń