poniedziałek, 17 października 2011

Pogodzone JA.

Kiedy kobieta dowiaduje się, że niedługo zostanie mamą, może ogarnąć ją przerażenie. Przecież teraz będzie odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za nienarodzone jeszcze dziecko. 

Jestem przekonana, że człowiek ma w sobie kilka odsłon" Ja" i każda z tych mini osobowości na ważną informację zareaguje inaczej. Czy będzie to wieść o ciąży czy o konieczności zmiany pracy czy o oświadczynach partnera, będziemy odczuwać różne emocje, różne myśli będą biegać nam po głowie i różnie zareagujemy. Kiedy kobieta odkrywa, że jest w ciąży jej Ja Ambitne może się buntować, bo będzie musiało dzielić czas z dzieckiem, Ja Podróżnik z podobnych powodów co Ja Ambitne, nie będzie zadowolone z nadchodzących zmian, Ja Rodzinne z kolei na informację o nowym członku rodziny zareaguje zachwytem i radością, a Ja Racjonalista przeanalizuje całą sytuację, stwierdzając że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" i z całą pewnością znajdzie masę świetnych argumentów przemawiających za posiadaniem dziecka. 

Każdego z nas budują inne Ja, jeden będzie miał ich więcej inny mniej, ale jedno jest pewne, nasze Ja będą musiały lepiej lub gorzej poradzić sobie z daną informacją. Tak więc, kiedy dowiadujemy się że jesteśmy w ciąży, warto jest zachować spokój i wsłuchać się w swoje Ja, bo one prędzej czy później dojdą do porozumienia i staną po jednej stronie barykady. Nadmierna analiza sytuacji nie pomaga, warto jest wtedy uwolnić emocje... niech i one chwilę porządzą. 

 

I by the way, kobiety zawsze sobie poradzą i co więcej, robią to z gracją.

2 komentarze :

  1. Ciekawe i bardzo psychologiczne, a do tego baaaardzo prawdziwe. Myślę, że pierwsza reakcja na zmianę wynika z tego Ja, które w danym momencie życia jest najmocniejsze i ma najwięcej do powiedzenia, ale przecież zmiany to też odkrywanie nowych Ja, które potencjalnie w nas tkwią :)

    A.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie! Z każdą zmianą, informacją czy nową sytuacją rodzi się kolejne Ja. I piękne jest to, że w miarę dojrzewania człowiek staje się nietuzinkową i wyjątkową osobowością, ukształtowaną właśnie przez te trudniejsze chwile.

    OdpowiedzUsuń