poniedziałek, 10 października 2011

Uroda w ciąży.

Tak jak nie ma dwóch takich samym płatków śniegu, tak i nie ma dwóch takich samych ciąż. Każda z nas będzie inaczej reagować na ten szczególny stan. Ale każda też powinna otoczyć szczególną uwagą swoje ciało. 

1) Kontrola wagi ciała jest bardzo ważna już od pierwszego miesiąca. Na początku ciąży przyszła mama może stracić do 2 kg, poprzez nudności i spadek apetytu. Do 6 miesiąca powinno się przybrać 6 kg, z czego 2 kg są na potrzeby dziecka, a pozostałe odkładają się w postaci tłuszczu, by mogły zostać spożytkowane w okresie laktacji. Podczas całej ciąży kobieta powinna przytyć od 9 do 12 kg, jest to waga bezpieczna, którą też bez większych trudności można będzie szybko zrzucić. 
2) Skóra twarzy może stać się bardziej sucha, na skutek działania hormonów. Jeżeli chcemy uniknąć delikatnych zmarszczek, warto jest zainwestować w mocno nawilżające kremy.

3) Rozstępy to chyba największa zmora kobiet w ciąży. Można im zapobiegać stosując nawilżające i natłuszczające skórę kremy, oliwki na długo przed planowaną ciążą. Przez mamy polecana jest oliwka Johnson's dla dzieci, bardzo dobrze nawilża skórę i ładnie pachnie. Nakładając oliwkę/krem powinno się wykonywać koliste ruchy, powodujące lepsze wchłanianie substancji.Ważna jest też dieta bogata w cynk i witaminę E.4) Zdarza się, że w ciąży dochodzi do pogorszenia się stanu uzębienia u przyszłych mam.Próchnica znacznie się nasila, dlatego należy skontrolować stan zębów już na początku ciąży. Należy też pilnować diety bogatej w witaminy, sole mineralne i mikroelementy. Do pogorszenia się stanu uzębienia nie dojdzie, jeżeli mama będzie spożywać produkty bogate w wapń np. mleko, jogurty, sery białe i żółte, szpinak, kapusta, jaja i chleb pełnoziarnisty.

5) W pierwszych miesiącach ciąży piersi znacznie się powiększają, co związane jest z rozwojem gruczołów mlecznych. Trzeba jednak uważać, aby nie doszło do nadmiernego rozciągnięcia skóry (zaowocuje rozstępami) oraz podtrzymujących piersi więzadeł. Podobnie jak na brzuchu, tak i na piersiach dobrze jest stosować nawilżające i uelastyczniające kremy oraz wykonywać ćwiczenia poprawiające stan mięśni. Aby zachować ładny biust, nie tylko przyszła mama, ale każda kobieta powinna:
  • nosić odpowiedni biustonosz, dobrze podtrzymujący piersi, 
  • unikać gorących kąpieli,
  • stosować na piersi chłodny i delikatny prysznic

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza