sobota, 14 stycznia 2012

Potrawy, których nie należy spożywać w ciąży.

Kiedy zaczęłam szukać informacji na ten temat, mocno się zdziwiłam, bo nawet pozornie bezpieczne produkty, mogą stanowić ryzyko dla mamy i płodu. Jakich potraw nie należy spożywać w ciąży? Warto jest zapoznać się z poniższą listą i wyeliminować na czas ciąży produkty zagrażające zdrowiu. 


Sery pleśniowe- szczególnie te produkowane z niepasteryzowanego mleka, mogą zawierać bakterię (tzw. listerię), zwiększającą prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu, poronienia, choroby płodu, a nawet jego śmierci. Kupując sery, warto jest dokładnie zapoznać się ze składem na etykietce i wybierać te, które są zrobione mleka pasteryzowanego. 


Wątróbka- zawierająca duże ilości retinolu, które podobnie jak witamina A, są szkodliwe dla płodu. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli w trakcie ciąży kobieta spożywała tran z wątroby ryb,  bogaty w retinol. Nie oznacza to, że będąc w ciąży, należy zrezygnować z pokarmów zawierających witaminę A, trzeba tylko poszukać jej w bezpiecznych dawkach. Witamina A ujędrnia skórę i odbudowuje zniszczone włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej sprężystość, dobrze działa też na oczy i system odpornościowy. Bezpieczne produkty to: nabiał, jaja, mięso, marchew, brokuły.

Dania typu fast food- często przygotowywane ze składników zawierających duże ilości soli i konserwantów (sosy, sery, pieczywo) są bardzo kaloryczne. Warto jest zwrócić uwagę na bilans kaloryczny w ciągu dnia, nie tylko ze względu na dbałość o własny wygląd, ale i ze względu na fakt konieczności dostarczenia dziecku odpowiedniej dawki witamin i minerałów każdego dnia.Owoce morza- ich spożycie może zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnych oraz zatruć pokarmowych, co więcej nie należy też spożywać dużych ryb tj. tuńczyk, miecznik, rekin, makrela królewska, gdyż zawierają rtęć, toksyczną dla przyszłej mamy i jej dziecka. 


Surowe mięso- również surowe jaja, ryby i kawior, nie powinny być spożywane prze kobiety w ciąży, gdyż mogą zawierać salmonellę. Objawy zatrucia tą bakterią to wymioty i odwodnienie organizmu. Mięso spożywane przez przyszłe mamy, powinno być dobrze wysmażone lub ugotowane, w przeciwnym razie grozi im też toksoplazmoza ( objawy: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle stawów, objawy grypo podobne).


Orzeszki ziemne- ich spożywanie w ciąży zwiększa ryzyko rozwinięcia się u dziecka alergii na nie. Liczba dzieci uczulonych na orzeszki przez ostatnie 10 lat wzrosła trzykrotnie.Kawa- spożywanie dużej ilości kawy w ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia, jednakże picie jej w umiarkowanych ilościach nie ma negatywnych skutków w postaci przedwczesnego porodu czy utraty dziecka. Bezpieczna dawka, nie powinna przekraczać 200mg- odpowiednik dwóch, średniej wielkości kubków kawy rozpuszczalnej lub dwóch małych filiżanek kawy z ekspresu. 


Napoje energetyzujące- z pewnością nie jest to najlepszy wybór, jeżeli przyszła mama chce ugasić pragnienie lub pobudzić swoją aktywność. Zawierają w sobie duże ilości kofeiny, która może ograniczać wzrost płodu. 


Coca- cola-  w dużych ilościach,  również nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży, istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, jednakże badania nie zostały ostatecznie potwierdzone. Bardziej korzystne jest zdrowe odżywianie i spożywanie wartościowych płynów, na przykład soków.


Alkohol- w czasie ciąży najlepiej jest wprowadzić totalną abstynencję, ryzyko uszkodzenia płodu jest tak duże. Ryzyko uszkodzenia płodu i wystąpienia wad fizycznych i umysłowych jest tym większe im więcej alkoholu wypiła przyszła mama. U dzieci może dojść do powstania Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS (Fetal Alcohol Syndrome), alkohol przenika przez łożysko i dochodzi do nieodwracalnych zmian u płodu. Z pewnością, na ten temat pojawi się osobny post.

 

5 komentarzy :

 1. Mówię- mam :) Ten artykuł świetnie komponuje się z "urodowymi" zakazami... przecież nikt nie chce zaszkodzić sobie ani dziecku z powodu niewiedzy. Zwłaszcza w związku z tak przyjemnymi czynnościami, jak dbanie o urodę i jedzenie :)
  Poruszasz bezcenne tematy!

  Pozdrawiam,

  A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ciepłe słowa. Cieszę się, że te artykuły są ciekawe dla odbiorców, przynajmniej jednego z nich:)

  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc nigdy bym nie przypuszczała, że sery pleśniowe mogą działać tak niekorzystnie ! Bardzo przydatne info, dziękuję !

   xoxo

   Usuń
 3. Mi najbardziej brakuje wątróbki i piwka, bo bardzo lubię Redd'sa - ale po porodzie i skończonym karmieniu sobie odbiję :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno jedną z nich jest alkohol i jestem zdania, ze jak najbardziej nie wolno go pić podczas ciąży. Jeśli tak się dzieje to możliwym jest, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem może być wysłanie takiej osoby na leczenie do https://detoksfenix.pl/ gdzie z pewnocią jej pomogą.

  OdpowiedzUsuń