poniedziałek, 9 stycznia 2012

Zabiegi zakazane w ciąży.

Dziś przedstawię listę zabiegów, których kobiety w ciąży powinny się wystrzegać. Z pewnością, ze względu na indywidualność każdej z Pań i każdej z ciąż, lista ta będzie niekompletna, mam nadzieję, że jednak dla części z Was, pomocna. 

Opalanie- zarówno w solarium, jak i w naturalnym słońcu, może doprowadzić do przegrzania organizmu oraz powstawania plam pigmentacyjnych (ostudy). Plamy i tzw. „pajączki”,  powstają pod wpływem rozszerzenia naczyń w trakcie wzrostu temperatury i niestety nie zanikają po przerwaniu ekspozycji na słońce. Skóra jest rozciągnięta, przez co cieńsza i bardziej narażona na wysuszenie. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz omdleń. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z promieni UV. Promienie słoneczne powodują wzmożenie produkcji witaminy D, odpowiedzialnej za przyswajanie fosforu i wapnia , ponadto chroni przed występowaniem krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych.

Gorące kąpiele, sauna- mogą źle wpływać na stan nienarodzonego dziecka, zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Ryzyko uszkodzenia płodu wzrasta wraz z podwyższeniem temperatury ciała o 2°C. Pobyt w saunie jest bezpieczniejszy, szczególnie dla Pań, które z tego typu zabiegów korzystały przed ciążą, czas spędzony w saunie powinien jednak być krótszy.

Kosmetyki z retinolem i witaminą A- substancje te są składnikiem wielu kremów stosowanych na trądzik i nie powinny być wchłaniane przez skórę kobiet ciężarnych, gdyż są silnie skoncentrowane, a to może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.

Farbowanie i ondulacja włosów- nie ma jednoznacznych dowodów na to, że te zabiegi są niewskazane, ale nie ma tez dowodów na to, że są bezpieczne i nie pozostawią śladu w organizmie mamy i dziecka. Środki chemiczne stosowane podczas tych zabiegów wchłaniają się przez skórę głowy do naczyń krwionośnych, a z związku z tym prawdopodobnie także do łożyska. Jeżeli przyszła mama musi wykonać któryś z tych zabiegów, nie powinna tego robić w I trymestrze. Warto jest też korzystać z kremów koloryzujących, które pokrywają tylko włosy, a nie są wchłaniane przez skórę głowy.

Zabiegi z użyciem prądu i ultradźwięków -  Prąd przenikający przez organizm może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód np. galwanizacja (zamykanie rozszerzonych porów). Należy też unikać zabiegu elektrolizy, czyli depilacji polegającej na niszczeniu mieszka włosowego igłą elektryczną. Może to wywołać przebarwienia i ropne zapalenie mieszków.

Depilacja woskiem, pastą cukrową- zabiegi te mogą być odczuwane, jako znacznie bardziej bolesne dla kobiety w ciąży. Istnieje także zagrożenie, że naczynka rozszerzające się pod wpływem rozgrzanego preparatu powiększą sie trwale i powstaną żylaki.

Zabiegi wyszczuplające i drenujące- np. drenaż limfatyczny, endermologia, zabiegi z zużyciem alg, mogą powodować podwyższenie ciśnienia, Ponadto, substancje zawarte w preparatach stosowanych podczas tych zabiegów cechują się wysoką aktywnością i łatwością w przenikaniu przez skórę trafiając częściowo do krwioobiegu, co nie jest obojętne dla rozwoju płodu. 

Najważniejsze jednak to, aby wstrzymać się z wszelkimi zabiegami w czasie I trymestru ciąży, warto też konsultować wyjście do kosmetyczki czy Spa, z ginekologiem.

1 komentarz :

  1. To doprawdy zatrważające o jak wielu sprawach trzeba pamiętać podczas ciąży, nawet w takich obszarach jak zabiegi kosmetyczne. I w tej dziedzinie, podobnie jak w innych, warto radzić się i słuchać fachowców. Mam nadzieję, że rozszerzysz kiedyś tę listę lub chociaż podasz strony, na których panie moją znaleźć szczegółową listę zakazanych zabiegów "urodowych".

    Pozdrawiam serdecznie i gratuluję dobrych pomysłów na tematy :)

    A.

    OdpowiedzUsuń