czwartek, 8 marca 2012

Połóg po cesarskim cięciu.

Czas trwania połogu to zazwyczaj 4 tygodnie. Podobnie jak przy porodzie naturalnym, pojawia się krwawienie, jest ono jednak mniej obfite i trwa krócej, ok 2 tygodnie. Odchody połogowe, wydzielane z pochwy, przypominają krwawienie miesiączkowe: najpierw są czerwone, potem różowe, brązowe i wreszcie bezbarwne.

Jeżeli zastosowano znieczulenie ogólne, mogą pojawić się wymioty i nudności, ból głowy i znaczne osłabienie organizmu. Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym natomiast, kobieta może odczuwać silny ból głowy, pleców i drętwienie nóg.

Bardzo ważne są pierwsze godziny po zabiegu. Pod okiem położnej, kobieta powinna stanąć na nogi już po 6-8 godzinach od wykonania cięcia. Wyprostowana sylwetka ciała oraz ruch pomagają zapobiec zakrzepom i zatorom naczyniowym. Dobrym ćwiczeniem w pozycji siedzącej jest np. kręcenie kółek stopami, poprawia to bardzo krążenie nóg. Pierwsze kroki są bardzo trudne, ale dzięki nim różne dolegliwości poporodowe mijają szybciej.

Najbardziej doskwierać może rana po zabiegu. Niestety, nie da się uniknąć bólu, ale w szpitalu zawsze można poprosić o środki przeciwbólowe.  Z każdą dobą odczucia bólowe będą się zmniejszać. Od 3 doby po zabiegu można brać prysznic. Gdy rana dobrze się goi nie należy jej przemywać, ani smarować różnymi preparatami . Później warto przemywać bliznę szarym mydłem i wycierać papierowym, jednorazowym ręcznikiem. Jeżeli z rany zacznie się sączyć wydzielina, ropa lub pojawi się gorączka, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Rana po cesarskim cięciu po pewnym czasie zaczyna swędzieć, może to trwać do kilku tygodni. W tym czasie blizna, stopniowo będzie zmieniać swoją barwę od czerwonej, przez różową, aż w końcu stanie się o ton jaśniejsza od naszej skóry, niemalże niewidoczna.

Problemem może też być pierwsze karmienie dziecka, z początku będzie potrzebna pomoc w przystawieniu dziecka do piersi, utrzymania go i znalezienia odpowiedniej i wygodnej pozycji. Jedna z wygodniejszych pozycji do karmienia po cesarskim cięciu, to ułożenie półleżące. Młoda mama oparta jest plecami o poduszki, a dziecko leży na jej brzuchu, powyżej rany pooperacyjnej. W przypadku silnego bólu blizny, można też spróbować pozycję „ spod pachy”. Karmiąca kobieta opiera głowę na poduszkach i trzyma dziecko pod pachą, nóżkami w stronę pleców. Dzięki temu noworodek nie opiera się o bardzo delikatny w tym czasie brzuch mamy.
 
Jeżeli operacja przebiegła pomyślnie, rana dobrze się goi, mama i dziecko nabierają sił, szczęśliwie opuszczają szpital zazwyczaj po 4 dniach.

2 komentarze :

  1. dziękuję za post, coś na co od dawna czekałam !

    OdpowiedzUsuń
  2. Następny będzie o połogu po porodzie naturalnym. Cieszę się, że Ci się podoba poruszana tu tematyka.

    OdpowiedzUsuń