poniedziałek, 28 maja 2012

Świadome macierzyństwo i ojcostwo.

Ten termin stał się bardzo modny ostatnimi czasy. Nie tylko mentalnie dojrzałym osobom, ale i młodym zależy na tym, aby ich dziecko przyszło na świat nie przez przypadek, czy chwilę boskiego, wakacyjnego uniesienia, lecz na skutek świadomej decyzji obojga partnerów.

Decyzja o posiadaniu dziecka jest, w moim odczuciu, najważniejszą, jaką podejmujemy w życiu. Dlatego powinna ją cechować dojrzałość i odpowiedzialność. I kiedy już deklarujemy chęć i pragnienie o posiadaniu potomstwa, warto jest się do tego przygotować.

Większa odpowiedzialność spoczywa w tym przypadku na kobiecie, bo to ona będzie całym światem dla nienarodzonego dziecka przez pierwsze 9 miesięcy i dłużej. Nie tylko przed zajściem w ciążę i okresem samej ciąży, ale każdego dnia i w każdym wieku polecane są ćwiczenia fizyczne.  Oczywiście będąc w ciąży, muszą one być wykonywane za zgodą lekarza. Jeżeli będziemy to robić ”na własną rękę” możemy zaszkodzić sobie i przede wszystkim dziecku.

Dla wielu kobiet problemem są zmiany jakie dokonują się w ciele na skutek ciąży. Aby ciało łatwiej zniosło dodatkowe kilogramy, rozciągniętą i podrażnioną skórę dobrze jest od czasu do czasu wykonywać zabiegi kosmetyczne. O tych dozwolonych w ciąży zabiegach pisałam w tym poście:


Ważna jest również kwestia diety i spożywania odpowiedniej ilości produktów z różnych grup żywieniowych. Pomocne będą tu porady dietetyka lub lekarza ginekologa. Poniżej link, w postaci małej ściągi, co należy absolutnie wyeliminować z diety będąc w ciąży.


Świadome macierzyństwo i tacierzyństwo to przygotowanie do przyjścia na świat małego człowieka, to pragnienie spotkania się z nim, otoczenia go opieką, troską i nieograniczoną miłością. To wyzwanie dla przyszłych rodziców, bo bez względu na to jak doskonale i świadomie przygotują się do tej roli, nie unikną wychowawczych niespodzianek. Dojrzałe rodzicielstwo to również gotowość do ponoszenia porażek, im szybciej to zrozumiemy, tym prędzej będziemy szczęśliwymi rodzicami, szczęśliwych dzieci.


1 komentarz :

  1. jeden z piękniejszych postów. przecież od tego wszystko się zaczyna..

    OdpowiedzUsuń