piątek, 13 lipca 2012

Kontroluj swój czas.

Dla każdego z nas, czas staje się w pewnym momencie najcenniejszą walutą. Szczególni młodzi rodzice narażeni są na znaczny niedobór czasu, kiedy na świecie pojawia się dziecko. Dlatego tak ważna jest sztuka kontrolowania i panowania nad każdą pojedynczą godziną. 

Życie to sztuka wyborów, codziennie zastanawiamy się jak najlepiej i najefektywniej wykorzystać dzień. Rozdzielamy to pomiędzy takie aktywności jak: sen, praca, obowiązki domowe, obowiązki poza domem, zabawa z dzieckiem, przyjemności, ćwiczenia fizyczne, czas dla siebie, inne...
Nie warto się koncentrować na tym co jeszcze jest do zrobienia, bo tracimy wtedy cenną energię, którą możemy spożytkować w sensowny i wartościowy sposób. Celem długoterminowym jest "bycie Panem swojego czasu", które można osiągnąć dzięki sprawnej organizacji i pozytywnemu nastawieniu do życia. 

Najważniejsze jest to, abyś każdego dnia, w gąszczu obowiązków i pracy, znalazła chwilę dla siebie, chociaż 20 min. Możesz ustawić budzik czy minutnik, aby było to dokładnie 20 minut relaksu i odpoczynku. W dzisiejszych czasach, nauczyliśmy się się funkcjonować bez przerw, nieustannie na pełnych obrotach. Dlatego za swój obowiązek powinnaś również uznać odpoczynek każdego dnia. Przemęczona i zestresowana Mama, to nieszczęśliwa Mama, nie umiejąca docenić uroków macierzyństwa.

Naucz się asertywności- wtedy kiedy trzeba śmiało mów NIE! Jeżeli czujesz, że ktoś prosi Cię o coś, co w danym dniu jest już ponad Twoje siły, po prostu nie zgódź się. To będzie miało korzyści zarówno dla Twojego zdrowia psychicznego jak i fizycznego. 


Jeden dzień w tygodniu możesz też wprowadzić w życie zasadę "Zrób, deleguj, zrezygnuj":
  • Zrób tylko to, co naprawdę musi być zrobione
  • Deleguj innych do wykonania pewnych obowiązków np. poproś koleżankę aby przygotowała raport dla szefa, męża o to, aby wyszedł z psem, a syna o wyniesienie śmieci. To są drobne prace, które z pewnością ułatwią Ci dzień i oszczędzą czas. 
  • Zrezygnuj z całej reszty, która w danym dniu nie jest konieczna do zrobienia. Jeżeli nie odkurzysz albo nie zrobisz obiadu, świat się nie zawali.
Na koniec, pamiętaj też, aby wyznaczać sobie realne cele, a osiągniesz 100% skuteczności i staniesz się Panią swojego czasu.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza