sobota, 11 sierpnia 2012

Rozwijanie pasji u dziecka.

Ostatnio moja przyjaciółka opowiedziała mi, że śniła jej się tarta cytrynowa, poszła do lodówki i niestety okazało się, że zamiast trzech tart są codzienne produkty spożywcze. Postanowiła tego dnia zrobić tartę. Tą historię, nie mającą związku z tytułem posta, przywołuję dlatego, że miałam podobną sytuację. Moją tartą cytrynową były informacje dotyczące tego, jak rozwijać pasję u dzieci, bo w tym przypadku cała odpowiedzialność spoczywa na rodzicach. Dlatego po krótkiej popołudniowej drzemce (odpoczynek jest bardzo ważny!) postanowiłam napisać kilka istotnych wskazówek. 

Nigdy nie rozpoznamy zainteresowań naszego dziecka, jeżeli nie będziemy go słuchać. Kiedy mówisz do dziecka "słucham", słuchaj go naprawdę, poświęć konkretną ilość czasu na tę czynność. Możesz w aktywny sposób rozmawiać na temat szkoły, ulubionego programu w telewizji, książki czy czasopisma.Warto dać dziecku informację zwrotną, że usłyszeliśmy to, co chciało nam zakomunikować, dajemy mu też sygnał, że interesuje nas to, co mówi. Staraj się zadawać pytania otwarte, takie w których niemożliwa jest krótka odpowiedź tak lub nie. Unikaj zaczynania pytań od  Czy...?, Dlaczego...? , Jaki...? itd. Na tak postawione pytania dzieci najczęściej udzielą krótkiej, szybkiej odpowiedzi, z której nie wiele się dowiemy. Poświęcając dziecku należytą mu uwagę, przekazujesz mu, jak ogromne znaczenia ma słuchanie, a ono uczy się słuchać Ciebie i innych osób ze swojego otoczenia. 

Skutecznym sposobem odkrywania pasji u dzieci jest zabawa. Możesz czytać dziecku jego ulubione książki, a sama również sięgać do swoich ulubionych autorów i pozycji. Gdy córka lub syn zaobserwują, że czytasz również dla siebie, dasz im dobry przykład i być może zachęcisz do samodzielnej pracy nad książką. Dzieci uwielbiają odkrywać nowe miejsca, ciekawe muzea, teatry, kina, zoo mogą być źródłem wielu przyjemności dla dzieci. Może nawet przerodzą się w hobby naszej pociechy. 

Ciekawym pomysłem na twórczą zabawę może być malowanie. Przygotuj na stole farby i duży blok do rysowania. Poproś dziecko, aby namalowało figurę, którą mogło by być, albo kolor, albo zwierzę, abo rzecz... możesz wymyślić coś swojego. Na tej podstawie zobaczysz czy dziecko widzi siebie jako osobę wśród innych ludzi, czy zdecydowanego indywidualistę, czy jest drapieżnikiem czy przyjacielem domu. Rysunki Twojego dziecka mogą Ci zdradzić wiele informacji o nim. 

Jeżeli Twoje dziecko przejawia zainteresowanie np. sklejaniem modeli samolotów czy zbieraniem starych zegarków, nie przeszkadzaj ani nie przerywaj mu. Być może potrzebuje skupienia, bo już odnalazło pasję i próbuje się w niej doskonalić. Nie wołaj natarczywie na obiad, lepiej uprzedź go wcześniej, że o tej godzinie będziecie jeść, okażesz w ten sposób szacunek swojemu dziecku.


Przede wszystkim daj dziecku możliwość wyboru, niech spróbuje różnych aktywności, spośród których będzie mógł wybrać to, co go najbardziej interesuje i rozwija. Jeżeli córka chce skręcać śrubki i bawić się narzędziami Taty, to dobrze, jeżeli syn chce gotować, to też dobrze. Nie próbuj kierunkować swoich dzieci na siłę. Wsłuchaj się w to co mówią, obserwuj to co robią i zapewnij im jak najlepsze możliwości rozwoju.

Może też okazać się, że i my i dzieci mamy tą samą pasję, i możemy całą rodziną poświęcać czas na zajęcia przyjemne dla nas wszystkich.2 komentarze :

  1. Fajna sprawa, jednak trzeba uważać żeby nie przesadzić
    http://www.amos.auto.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara@gmail.com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +2348104102662 ). I przezyj to sam.


    OdpowiedzUsuń