czwartek, 9 sierpnia 2012

Pasja.

W pędzie codziennego życia, w ogromie obowiązków i zadań, które miały być zrobione "na wczoraj" trudno o znalezienie pasji i poświęcenie jej czasu. A przecież każdy z nas powinien mieć takie zajęcie, aktywność, która sprawia mu ogromną przyjemność, na myśl o której oczy mu się świecą i śmieje się twarz. Taka odskocznia od pracy, od codzienności. Dzięki temu praca stanie się mniej uciążliwa, bo zawsze będzie świadomość tego, że można odreagować w sposób, który najbardziej nam odpowiada, co więcej konstruktywny i skuteczny.

Gotowanie, jazda konna, narciarstwo, czytanie książek, słuchanie ulubionej muzyki, granie na gitarze, jazda na rowerze, jazda samochodem, wspinaczka, rysowanie, pływanie, śpiewanie, fotografowanie, ćwiczenie jogi itd... Lista zdaje się nie mieć końca, ale z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie. Trzeba dać sobie tylko czas na jej odnalezienie, a później czas na pielęgnowanie.


Jeżeli my, Rodzice znajdziemy czas dla siebie, na naszą pasję, damy dobry przykład dzieciom. Kiedy maluchy zaobserwują, że Tata po pracy zamiast oglądać telewizję, zaczytuje się w książkach Alexandra Lowena albo idzie biegać, same zaczną poszukiwać swoich zainteresować, swojej pasji. Warto jednak pomóc dzieciom, pokazać im ogrom możliwości jakie mają w dzisiejszych czasach. Istnieje jednak cienka granica pomiędzy natchnieniem dziecka do jakiejś aktywności, a zmuszeniem do wykonywania czegoś, czego rodzicom nie udało się zrealizować. Obrazowym przykładem takiej sytuacji jest film pt. "Czarny łabędź" w reżyserii Darrena Aronofsky'ego. Tym, którzy nie widzieli filmu, polecam, bo pouczający. 

Niestety wielu jest takich rodziców, jak matka głównej bohaterki filmu, którzy wpychają dziecko w ich własne niespełnione marzenia z dzieciństwa, zmuszając do angażowania się w zajęcie, które im nie odpowiada i nie sprawia przyjemności. I tak, dziewczynka "osiąga sukces", staje się prima baleriną i poświęca swoje życie, po to aby zadowolić matkę i spełnić jej marzenie. Zatracając przy tym samą siebie. Dlatego każdy rodzic, dla dobra dziecka, powinien uważać na to, aby nie oczekiwać nadmiernego zaangażowania od swoich pociech, nie zmuszać ich do uczestnictwa w zajęciach dodatkowych i nie uzależniać nagród i kar od realizacji dziecięcego hobby. 

Obserwuj, baw się, daj możliwość wyboru, pomagaj rozwijać i wspieraj marzenia swojego dziecka.To ma być przyjemność dla naszego dziecka, nie dla nas. Jeżeli więc syn odnajdzie swoją pasję w kopaniu piłki czy w graniu w szachy, a córka w fotografowaniu owadów lub tańcu współczesnym, dajmy im możliwość realizowania się. Nie zmieniajmy dzieci na siłę, bo największą miłość i szacunek okażemy im, kiedy zaakceptujemy ich wybór i damy swoje poparcie. Z pewnością, któregoś dnia podziękują nam za to. 


Pamiętajmy, że dziecięca pasja, to kapitał na całe życie!

1 komentarz :

  1. Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara@gmail.com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +2348104102662 ). I przezyj to sam.


    OdpowiedzUsuń