sobota, 29 września 2012

Gimnastyka w ciąży.

Pytanie które za chwilę zadam, będzie z gatunku tych retorycznych. Czy warto się gimnastykować będąc w ciąży? Naturalnie, że tak. Nie będę jednak pisać o tym, jak ćwiczenia fizyczne wspaniale wpływają  na utrzymanie dobrej kondycji matki, ale o tym jaki mają wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko.

Po pierwsze, kiedy Mama ćwiczy, wydzielą się u niej endorfiny- "hormony szczęścia", które przekraczają łożysko i trafiają również do dziecka. Ponadto, płód jest lepiej dotleniony i świetnie reaguje na kołyszące ruchy wykonywane przez Mamę.

Po drugie, Mama, która się gimnastykuje jest w lepszej kondycji fizycznej, staje się bardziej odporna i rzadziej boryka się z różnymi infekcjami wirusowymi, a te mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Co więcej, aktywne Mamy rodzą zdrowsze dzieci niż Mamy, nie uprawiające żadnego sportu, analogicznie dzieci Mam prawidłowo się odżywiających i dostarczających do organizmu potrzebnych składników i witamin są zdrowsze, niż dzieci kobiet, które odżywiają się nieprawidłowo.

O tym, że aktywne Mamy, gimnastykujące się, mają sprawniejszy przebieg porodu wiedzą wszyscy. Znacznie mniej akcji porodowych kończy się nieplanowanym cięciem cesarskim, mniej jest również interwencji lekarskich i mniej porodów przedwczesnych. Ponadto, Mamy znacznie szybciej wracają do formy po porodzie, dzięki czemu mogą całą swoją uwagę skupić na noworodku. Są samodzielne i w pełni sił, nie muszą więc prosić o pomoc innych.

Dzieci Mam, które gimnastykowały się w ciąży, same chętniej uprawiają sport! Najczęściej jest tak, że kobieta aktywna w czasie ciąży, szybko wraca do uprawiania sportu po porodzie, dziecko obserwując zachowanie Mamy, chętnie ćwiczy razem z nią, a gdy dorośnie samodzielnie podejmuje aktywność fizyczną.Uprawianie sportu wpływa nie tylko na kondycję i ogólną sprawność, ale kształtuje również osobowość młodego człowieka.

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii wskazują na to, że uprawianie sportu w czasie ciąży, korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego, wzroku i koordynacji ruchowej dziecka. 

Wniosek jest jeden: należy uprawiać sport w ciąży, nie tylko dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla dobra nienarodzonego jeszcze dziecka. Zanim jednak zaczniemy, zestaw ćwiczeń czy rodzaj sportu, należy skonsultować z ginekologiem.


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza