piątek, 7 września 2012

Guwernantka poszukiwana.

Wydawać by się mogło, że instytucja guwernantki czas prosperity i wielkiego boom miała w XIX i XX wieku. A tymczasem, współczesne rodziny coraz częściej stawiają na pomoc wyszkolonej i wyedukowanej guwernantki niż niani czy opiekunki. Obraz dawnej guwernantki, ubranej w surowy strój od stóp do głów, wymagającej od dziecka ciągłej dyscypliny, przez te wszystkie lata, nieco uległ zmianie. 

Współczesne guwernantki to kobiety, lub mężczyźni, po studiach psychologicznych lub pedagogicznych, mających na swoim koncie wiele dodatkowych kursów takich jak udzielanie pierwszej pomocy czy nauka szybkiego czytania. Osoby te muszą poszczycić się również pewnymi zdolnościami ponadprzeciętnymi jak np. gra na fortepianie, skrzypcach, flecie, dobre wyczucie rytmu, umiejętność śpiewania, rysowania, malowania, znajomość języków obcych, najlepiej kilku. Wszelkie inne zdolności typu umiejętność jazdy konnej, szermierka, gra w szachy będą dodatkowym atutem dla rodziców i ich dzieci. W dzisiejszych czasach obowiązkowe jest też posiadanie prawo jazdy.

Ponadto, guwernantka czuwa nad edukacją dziecka, uczy zasad savoir-vivre, pomaga w odrabianiu lekcji, pilnuje aby opanowało nie tylko umiejętności z zakresu programu szkolnego nauczania, ale również nauczyło się jak organizować swój czas, jak zwiększyć swoją koncentrację i efektywność, jak myśleć logicznie, racjonalnie, jak dokonywać dobrych wyborów. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem przez tak długi okres czasu, często wychwytuje pasję u dziecka i zachęca je do rozwoju w danym kierunku. Guwernantka, pełni więc bardzo odpowiedzialną funkcję, za co jest też hojnie wynagradzana.

Do wykonywania tego zawodu potrzeby jest nie tylko dyplom ukończenia wyżej uczelni, ale również pewne predyspozycje osobowościowe. Guwernantka to osoba, która ma kontakt z własnymi emocjami, wie dlaczego czuje złość, albo niechęć i dlaczego jej praca staje się nieefektywna. To osoba odporna psychicznie, tolerancyjna a zarazem wymagająca- każdy rodzaj pracy z dziećmi wymaga tych cech. Guwernantka to przede wszystkim osoba o dojrzałej osobowości, mająca artystyczną duszę, wysoki poziom inteligencji nie tylko tej, mierzonej na skali Wechslera, ale również inteligencji emocjonalnej, w końcu jest to osoba charakteryzująca się bezwarunkową miłością i szacunkiem do dzieci. 


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza