niedziela, 18 listopada 2012

Rodzicielstwo we Francji.

Moje pierwsze skojarzenia z Francją to szyk, ekstrawagancja, ambicja i arogancja. Ku memu zdumieniu, wszystkie pasują do francuskiego stylu wychowywania dzieci. Powiedzmy, że jest to jednak styl bardziej skoncentrowany na Mamie. We Francji, to kobiety odpowiedzialne są za wychowywanie dzieci, ojcowie są częściej skoncentrowani na finansowej sferze rodziny. 

Cechą charakterystyczną Francuzek jest to, że bardzo szybko po urodzeniu dziecka wracają do życia zawodowego, zapominając o trudach ciąży i porodu. Typowy dzień pracy zaczyna się o 8 rano i kończy ok 17:30, w tym przerwa na obiad. Matka zawozi dziecko przed pracą do opiekunki i po pracy je odbiera. Jeżeli pociecha chodzi już do szkoły, to sprawa trochę się komplikuje, ponieważ szkoła otwarta jest od 9 do 16:30. Płatna świetlica natomiast, czynna jest od 7:30 do 18:30, w związku z czym dziecko często spędza w szkole większość dnia, je obiad, odrabia lekcje, a mama odbiera je po skończonej przez nią pracy. We Francji, podobnie jak we Włoszech, obowiązuje tradycja wspólnej, rodzinnej kolacji. Dobrze mieć taki moment w ciągu dnia, kiedy rodzina choć na chwilę spotyka się razem. Z pewnością jest to coś, co warto zaczerpnąć z tej kultury.

Kobiety we Francji dbają o czas dla siebie, o rozwój, karierę, odpoczynek i pasje. Nie oznacza to, że zaniedbują własne dzieci, każdy Francuz otrzyma dobrą opiekę i odpowiednie wykształcenie. Dobrze jednak, kiedy dziecko zaczyna być samowystarczalna i nie absorbuje nadmiernie swoich rodziców. Matki starają się wprowadzać w wychowanie dyscyplinę oraz naukę przestrzegania zasad i norm obowiązujących w ich kulturze. Choć nie ma co ukrywać, nieocenioną pomocą dla francuskich Matek są nianie.

Ciekawe dane:
We Francji, instytucja małżeństwa nigdy nie była nadmiernie popularna, wielu ludzi żyje w tzw. "wolnych związkach". Ok. 3/4 kobiet stosuje antykoncepcję. Aborcja jest tu legalna od ponad 30 lat. I paradoksalnie to właśnie we Francji rodzi się najwięcej dzieci w Europie. 
Prorodzinna polityka przynosi efekty, między innymi dzięki 35- godzinnemu tygodniowi pracy i 6 tygodniom płatnego urlopu, rodzice mogą więcej czasu poświęcić swoim dzieciom.  


2 komentarze :

  1. Jestem pod wielkim wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje mi się, że praktycznie wszędzie mierzymy się z podobnymi problemami jeśli chodzi o samo rodzielstwo. Dlatego na pewno moim zdaniem warto jest przeczytać artykuł https://whisbear.com/pl/blog/e-dziecko-mamo-tato-dajcie-sobie-pomoc/ aby wiedzieć jak podchodzić właściwie do wychowania dziecka.

    OdpowiedzUsuń