wtorek, 5 marca 2013

Delfinoterapia w ciąży.

Współcześnie mamy wieeeele różnych form terapii, bez wątpienia delfinoterapia należy do tych najprzyjemniejszych (i prawdopodobnie najdroższych). Najczęściej polega na zabawach dzieci z delfinami, podczas których , maluchy wykonują określone przez fizjoterapeutę/ trenera ćwiczenia ruchowe. Aktywności te, działają pozytywnie na przysadkę mózgową, która wydziela endorfiny. A hormony te są nam bardzo potrzebne do szczęśliwego życia. Delfinoterapia przynosi świetne efekty w pracy z dziećmi autystycznymi, wycofanymi, nieśmiałymi, mającymi różne problemy o  podłożu nie tylko psychologicznym, ale również somatycznym. 


Z tego rodzaju terapii mogą też korzystać kobiety w ciąży, szczególnie o nieprawidłowym, patologicznym przebiegu. Delfiny w czasie zabawy emitują wiązki ultradźwięków, które przenikają ludzie ciało, powodując drobne pozytywne zmiany w zniszczonych komórkach. Natura wyposażyła je w echolokator (radar), dzięki któremu, potrafią skupić sygnał na chorym pacjencie, stymulując komórki do powrotu do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, kontakt z tymi ssakami działa uspokajająco zarówno na Matkę, jak i jej nienarodzone dziecko. Oboje się relaksują, zmniejszają swoje napięcie, wzmacniają świadomość siebie i świata zewnętrznego, co sprzyja osiągnięciu  harmonii, określanej przez psychoanalityków jako katharsis.


Niestety, aby delfinoterapia przyniosła jakieś efekty, potrzeba ok 10 sesji. Na świecie, znajdują się 3 duże ośrodki delfinoterapii w USA i na Ukrainie, w których na terapię czeka się rok czasu. 

Dla zainteresowanych, polecam krótki filmik pokazujący jak delfin zachowuje się w kontakcie z ciężarną kobietą. 


1 komentarz :

  1. Nie trzeba czekać aż tak długo ani lecieć aż do USA. Fundacja TRAMPOLINA - Aktywna Strona Nadziei organizuje delfinoterapię oraz pływanie z delfinami w Turcji w naturalnych warunkach Morza Egejskiego. Krótka podróż i ciepłe morze oraz polskojęzyczna kadra. A terminy od początku maja do połowy października 2013.
    Szczegóły na www.fundacjatrampolina.pl

    OdpowiedzUsuń