poniedziałek, 25 marca 2013

Złość i gniew.

Wyrażanie i komunikowanie swoich emocji jest bardzo ważne nie tylko ze względu na relacje z innymi ludźmi, ale również nasze zdrowie. Złość i gniew to emocje towarzyszące nam wszystkim, trudno je usunąć z naszego ludzkiego repertuaru emocjonalnego i może nawet lepiej tego nie robić. Jednak, jeżeli już mielibyśmy wybór, to znacznie lepiej odczuwać gniew niż złość. Dlaczego? 

Gniew to reakcja emocjonalna np. na niepowodzenie, naruszenie naszych granic lub wzburzenie emocjonalne, która składa się z 3 elementów: 
  1. myśl,
  2. reakcja fizjologiczna,
  3. zachowanie.
Gniew ma tą przewagę nad złością, że możemy nad nim zapanować (np. na etapie myśli lub reakcji, zanim dojdzie do wybuchu w postaci zachowania) Jest emocją, którą możemy kontrolować. Niewyrażony gniew, stłumiony, przybiera na sile i przekształca się w złość i wściekłość- które już nie podlegają kontroli.

Złość najczęściej pojawia się, gdy zablokowane jest nasze dążenie, następuje zmiana poczucia kontroli, co objawia się spontaniczną reakcją tj: krzyk, intensywna gestykulacja, przemoc fizyczna lub psychiczna. Często reagujemy złością w sytuacjach, co do których nie mamy pewności, nie jesteśmy przekonani o słuszności własnych poglądów lub chcemy uciec od odpowiedzialności. Osoby narażone na działanie bodźców stresogennych (np. w pracy, w domu), które nie mają możliwości reakcji na te bodźce, znacznie częściej reagują złością. 

Po skończonym wybuchu złości, będziesz należeć do jednej z dwóch grup ludzi: pierwsza jest smutna i ma poczucie winy z powodu swojej reakcji, druga przekonuje siebie, że postąpiła słusznie i wszystko jest w porządku, bo to inni są źli.

W umiejętności panowania nad emocjami, najważniejsze jest odpowiednio wczesne wychwycenie tych reakcji, które są destruktywne. Jeżeli czujesz, że za chwilę nakrzyczysz na dziecko, tak że okna popękają, wyjdź z pokoju i uspokój się. To Ty jesteś osobą dorosłą i to Ty dajesz przykład, więc musisz dla swojego dobra i dobra dziecka zapanować nad sobą i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Co wyprowadziło Cię z równowagi? Dlaczego akurat to? Jaka była Twoja reakcja i reakcja dziecka?

Poniżej krótki test dający ogólny zarys Twoich umiejętności radzenia sobie z gniewem i złością.

Czy panuję nad negatywnymi emocjami.?

W poniższych stwierdzeniach zaznacz właściwą dla Ciebie odpowiedź:
1 (rzadko), 2 (czasami), 3 (często).

1) Krzyczałam, żeby dostać to czego chciałam.                                                                     1      2      3

2) Mówiłam coś, czego potem żałowałam.                                                                             1      2      3

3) Zauważałam u siebie fizyczne objawy napięcia i zdenerwowania.                                        1      2      3

4) Krzyczałam, żeby ukarać w ten sposób dziecko.                                                               1      2      3

5) Miałam poczucie, że dziecko przejęło nade mną kontrolę.                                                  1      2      3

6) Częściej krytykowałam dziecko, niż chwaliłam.                                                                 1      2      3

7) Zachowywałam się tak, jakbym była w wieku mojego dziecka.                                           1      2      3

8) Wygłaszałam wiele krytycznych uwag na temat mojego dziecka.                                       1      2     3

9) Zapowiadałam dziecku karę, której potem nie egzekwowałam.                                            1      2      3

10) Długo pamiętałam o sytuacji, która wyprowadziła mnie z równowagi.                                 1      2      3


Podlicz punkty, które zaznaczyłaś.

Wyniki:

25-30- Twoje dziecko rządzi, a Ty czujesz się zdominowana. Często borykasz się z dużym ładunkiem stresu, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Czas na zamianę ról! Teraz to Mama rządzi, decyduje i przejmuje kontrolę.

16-24- Jesteś na dobrej drodze, do panowania nad swoimi negatywnymi emocjami. Są pewne elementy do zmiany, ale potrafisz sprostać wyzwaniom. Rozwój z zmierza w dobrym kierunku.

10-15- Brawo! Potrafisz zachować spokój i opanowanie w trudnych momentach. Jako kapitan swojej rodziny świetnie radzisz sobie, nawet kiedy na morzu pojawia się sztorm. Wzór do naśladowania.
Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza