środa, 8 maja 2013

Nudne place zabaw.

Wczoraj na placu zabaw naszła mnie pewna myśl, dotycząca matek oczywiście :) 
Nie trzeba mówić, że dzieci na placu zabaw czują się jak w raju, mogą szaleć, bawić się z rówieśnikami, pokonywać nowe przeszkody i świetnie się rozwijać. A co z rozwojem mam?

 Mamy zazwyczaj:
a) siedzą na ławce, 
b) siedzą na ławce i plotkują z innymi mamami, 
c) siedzą w piaskownicy z dzieckiem, 
d) biegają za dzieckiem po drabinkach,
e) jak dziecko jest już na tyle duże i samodzielne, to siedzą na ławce i czytają książkę, czasem zerkając na swoją pociechę.


Każda z tych sytuacji do pewnego momentu może być rozwojowa dla mamy, bo przecież nie ma nic cenniejszego, niż czas spędzony z własnym dzieckiem, ale przychodzi taki moment, że mówimy "basta!". 

Dziecko jednak potrzebuje naszej opieki, troski i przede wszystkim poświęcanego mu czasu, jak więc można organizować dzień, żeby był atrakcyjny zarówno dla mamy jak i dziecka? Nie warto rezygnować z placów zabaw i parków, można natomiast ograniczyć częstotliwość np. z 7 dni zazwyczaj spędzanych na placu zabaw, do 4. Pozostałe 3 dni wymagają od nas szczypty kreatywności, zaangażowania i chęci. 

W internecie można znaleźć masę pomysłów na to, jak spędzać czas z dzieckiem w domu, wyklejanki, figurki z masy solnej lub plasteliny, bibułkowe myszy, słonie, żyrafy itd. Kiedy pogoda nie dopisuje, to dobrze jest korzystać z pomysłów innych mam czy portali. Na niepogodę świetnym pomysłem jest też basen. Zarówno mama jak i dziecko, skorzystają z zajęć na basenie. Pływanie ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój niemowlaków i małych dzieci, woda usprawnia zmysł równowagi i ma dobroczynny wpływ na koordynację nerwowo- mięśniową. Ponadto, świetnie działa też na rozwój psychiczny dzieci, gdyż skłania je do szybkiej adaptacji i walki ze stresem. Od dawna znane jest kojące działanie wody, więc mama może zaznać wtedy czasu relaksu, czasu ćwiczeń lub czasu fizycznej bliskości z niemowlakiem. Korzyści dla wszystkich! 


Coraz częściej, w większych miastach organizowane są różne spektakle, przedstawienia i imprezy dla dzieci. Często teatry dla dzieci, polegają na tym, że to nasze pociechy wychodzą na scenę i grają. Zarówno bierne oglądanie, jak i czynne występowanie, uruchamia potencjalne zdolności dziecka. Uczy współpracy, koncentracji i odpowiedzialności. Oswaja dziecko z sytuacją publicznego występu, ośmiela i wzmacnia poczucie własnej wartości. Kolejny pomysł na urozmaicenie tygodnia. 


Muzeum- może pierwsze skojarzenie to nuda, ale jeżeli wybierzemy tematykę, którą interesuje się nasze dziecko, to może być strzał w 10! Np. nasz syn interesuje się dinozaurami, dlaczego więc nie zabrać go na wystawę dinozaurów? W Polsce jest kilkanaście Parków Dinozaurów, w których dzieci mogą oglądać realistyczne modele prehistorycznych stworów. Nie tylko dla chłopców :) Muzeum Bajek i Baśni czy Muzeum Tańca, może być alternatywą dla dziewczynek. Dzieci mają naturalną chęć poznawania, tworzenia, uczenia się, trzeba im tylko dać odpowiednie narzędzia. Pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi może być cała masa, warto jest szukać takich, które będą interesujące nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Szkoda nerwów na rutynę i nudę. 
Jeżeli macie swoje pomysły, to podzielcie się nimi, a nuż kogoś zainspirujecie. 

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza