środa, 31 lipca 2013

Planowana ciąża.

Medycyna i nauki pokrewne dają nam wiele dobrych wskazówek, co powinnyśmy zrobić zanim zdecydujemy się na dziecko. W dzisiejszych czasach lepiej jest planować ciążę, niż w nią "wpadać", a pozwalają nam na to: powszechna antykoncepcja, kontrola cyklu i łatwy dostęp do informacji. Jeżeli już decydujemy się na macierzyństwo, to jak wcześnie powinnyśmy zacząć przygotowania i co zrobić? 

Warto zacząć ok 6 miesięcy przed planowaną ciążą. Będzie to czas poświęcony głównie przygotowaniu organizmu na nadchodzące zmiany. Rzucenie palenia, zmiana stylu życia na zdrowszy, przybranie na wadze, jeżeli mamy niedowagę, wszystko to zajmuje trochę czasu.

Dieta - nie należy bagatelizować tego aspektu przygotowań. Odpowiednie odżywianie, dostarczanie witamin i mikroelementów, produkty bogate w błonnik, powodują że dziecko rozwija się w zdrowym organizmie, co więcej rozwija się prawidłowo. 

Tu mamy listę potraw których nie powinno się spożywać w ciąży, jak również w okresie przygotowania do zajścia w ciążę: zakazane potrawy

Kwas foliowy - czyli witamina B9 i jej pochodne zapobiegają poważnym wadom wrodzonym u dziecka, ponadto warunkuje prawidłowe procesy metaboliczne, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego oraz w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek. Badania populacji 250 tys. kobiet potwierdziły, że suplementacja kwasem foliowym w dawce 0,4 mg zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej od 41 do 79%. Kwas foliowy powinno się zacząć przyjmować ok 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Skutki niedoboru kwasu foliowego: powstawanie ciężkich wad wrodzonych płodu, zwiększone ryzyko zachorowalności na miażdżycę, kłopoty z płodnością u obu płci, spowolnienie syntezy DNA i podziału komórek, zahamowanie ich wzrostu i odbudowy, uczucie zmęczenia i kłopoty z koncentracją, obniżenie nastroju, zaburzenie pracy układu pokarmowego – biegunki, zaburzenia pigmentacji skóry i błon śluzowych.
 
Co jeść, żeby uzupełnić  niedobory kwasu foliowego? Przede wszystkim zielone warzywa (brokuły, brukselka, szpinak, kapusta włoska, szparagi, sałata, pietruszka), pełne ziarna zbóż, otręby, rośliny strączkowe (groch, fasola, bób, soja), owoce cytrusowe (banany, pomarańcze), orzechy arachidowe, migdały.

Antykoncepcja -  nie polecam odstawiania na własną rękę, zawsze warto konsultować się z lekarzem ginekologiem. Jeżeli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej, w pierwszym miesiącu po odstawieniu hormonów (pojawiają się wtedy często dwa pęcherzyki Graffa), powinno się stosować inny rodzaj zabezpieczeń np. prezerwatywy lub... celibat.

Szczepienia
- lekarze często zalecają wykonanie szczepień na różyczkę i WZW typu B (Wirusowe zapalenie wątroby typu B).

Planując ciążę należy też zadbać o własną psychikę, zmniejszenie ilości stresów, nadmiaru obowiązków i otaczanie się ludźmi, mającymi pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. 
 


2 komentarze :

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ciąża jest planowana to faktycznie może to mieć korzystny wpływ na dalsze czynności. Chodzi o to, że jeśli planowaliśmy ciążę i się to udało to bardzo prawdopodobne że wszystko na późniejszym etapie również będzie planowane. Co tydzień warto również patrzeć na https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/6-tydzien i zwracać uwagę na to co będzie się działo w danym tygodniu naszej ciąży.

    OdpowiedzUsuń