poniedziałek, 9 września 2013

Ciężar ciąży.

Nie da się ukryć, że trzeci trymestr ciąży jest najtrudniejszy dla kobiety. Dziecko osiąga wtedy największą masę ciała, coraz intensywniej się porusza i zazwyczaj mierzy ok. pół metra. Obwód brzucha u niektórych ciężarnych może w trzecim trymestrze wynieść (nawet!) ponad metr. Nie ma się co dziwić, że codzienne czynności takie jak: wychodzenie po schodach, schylanie się, ubieranie czy zakładanie butów stają się naprawdę trudne, czasem niewykonalne. Ponadto, im większa jest masa ciała dziecka, tym większy nacisk małego ciała na narządy wewnętrzne matki, a co za tym idzie nieprzyjemne dolegliwości.

Dolegliwości w III trymestrze ciąży: 

1) Przybieranie na wadze - na początku ciąży cieszy każdy kilogram, przyszła mama często zaspokaja
swoje zachcianki kulinarne, nie zwracając uwagi na kalorie. A należy to robić od pierwszego miesiąca. Warto porozmawiać z dietetykiem lub poczytać w różnych źródłach jakie produkty powinny się znaleźć w manu każdej ciężarnej. Przyczyną dodatkowych kilogramów w III trymestrze jest również zatrzymywanie wody w organizmie. Łatwo to zauważyć na dłoniach, kiedy nie możemy ściągnąć pierścionków, a pasek od zegarka staje się coraz ciaśniejszy. Pojawiają się obrzęki stóp, kostek, a czasem nawet twarzy.

2) Obrzęki kończyn - za ten objaw odpowiedzialne są hormony. Naczynia krwionośne rozszerzają się i tracą elastyczność, ponadto wzrasta objętość krwi, którą trudniej jest transportować. Obrzęki są bardzo nieprzyjemne i skutecznie uprzykrzają życie ciężarnym, ale w większości przypadków ustępują zaraz po porodzie.

Dobra rada: Z obrzękami nóg można sobie poradzić domowymi sposobami. Ulgę przynosi moczenie stóp w soli oraz chłodny prysznic. A leżenie przynajmniej kilkanaście minut dziennie z nogami uniesionymi lekko do góry przynajmniej na chwile odciąży obolałe kończyny. Codzienne spacery na świeżym powietrzu są wskazane nie tylko ze względu na dolegliwości przyszłej mamy, ale również potrzeby dziecka. Maleństwo z pewnością ucieszy się z dodatkowej dawki tlenu, a Ty wspomożesz swój układ krwionośny. Trochę ruchu w końcówce ciąży też się przyda. 

3) Żylaki (hemoroidy oraz żylaki sromu) - to kolejne utrapienie przyszłych mam. A wszystko za sprawą hormonów ciążowych, które zmniejszają elastyczność ścian żylnych, co prowadzi do powstania widocznych zgrubień. Na tę dolegliwość narażone są przede wszystkim kobiety, które w ciąży mają mało ruchu. Kolejny powód, dlaczego warto jak najwięcej spacerować oraz zażywać aktywności fizycznych.

Dobra rada: jeżeli żylaki bardzo Ci doskwierają, można poprosić lekarza o przepisanie rajstop uciskowych. Nie zakładałabym ich bez konsultacji z ginekologiem.

4) Ból brzucha - można go scharakteryzować jako ból podbrzusza i  pachwin przypominający rozpieranie i rozciąganie się narządu rodnego. Jest bardzo uciążliwy, ale też bardzo potrzebny - dziecko musi odpowiednio ułożyć się i przygotować do wyjścia, przesuwając się w stronę kanału miednicy. Jeżeli odczuwasz  taki ból  w trzecim trymestrze, to dobrze - dziecko prawidłowo przygotowuje się do zbliżającego się porodu. 

5) Ból pleców - związany przede wszystkim z dużą masą dziecka, która uniemożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ból pojawia się najczęściej wieczorem po całym dniu chodzenia lub siedzenia w bezruchu.

Dobra rada: siedzenie na fotelu z wygodnym oparciem, chodzenie w obuwiu na płaskiej podeszwie oraz pływanie pozwalają odciążyć zmęczony kręgosłup. 

6) Nadwrażliwość piersi - na skutek hormonów piersi zmieniają się w okresie dorastania i dojrzewania kobiety, zmieniają się również przez całą ciążę przygotowując się do produkcji pokarmu. Pod koniec ciąży są już pełne pokarmu i gotowe na laktację, dlatego mogą sprawiać ból przy dotyku lub podrażnieniu ich ubraniem. Często tuż przed porodem cieknie z nich pierwszy pokarm dziecka - siara.

7) Częste oddawanie moczu - wynika z parcia, jakie powstaje, gdy pojawia się silny nacisk na pęcherz. Dziecko z każdym miesiącem staje się coraz większe, stąd ta dolegliwość daje się we znaki pod koniec ciąży. Jeśli parciu towarzyszy ból kręgosłupa, promieniujący w kierunku pośladków oraz swędzenie i ból podczas oddawania moczu, należy zgłosić się do lekarza, gdyż mogło dojść do infekcji dróg moczowych.

Dobra rada: Częstemu oddawaniu moczu można zapobiegać ćwicząc mięśnie Kegla. 

8) Kłopoty z oddychaniem - trudność we wzięciu głębszego oddechu i zadyszka po przejściu zaledwie kilku stopni schodów pojawia się na początku III trymestru. Przyczyną problemów z oddychaniem jest ucisk na przeponę, mija przed porodem - w momencie, gdy brzuch nieco się obniży.

9) Zaparcia i wzdęcia -  są częstym objawem pod koniec ciąży. Pod wpływem progesteronu zwalnia praca jelit, co powoduje rzadkie oddawanie stolca i wzdęcia.

Dobra rada: W przypadku tych dolegliwości należy wprowadzić do diety więcej produktów bogatych w błonnik takich jak: świeże owoce i produkty pełnoziarniste (pieczywo, makarony). Pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie oraz pamiętać o rozsądnej dawce ruchu, który usprawnia pracę układu trawiennego.

10) Rozstępy - tylko geny mogą nam pomóc w walce z nimi. Są kobiety, dla których to nie jest żadna dolegliwość, ale większość boryka się z różowymi liniami, które po ciąży pozostają w formie białych pasów. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, biodrach i udach, a więc tych miejscach, które są najbardziej narażone na rozciągnięcie w czasie ciąży.

Dobra rada: nawilżać miejsca szczególnie narażone na rozciąganie, można stosować kremy przeznaczone do walki z rozstępami lub używać zwykłej kuchennej oliwy z oliwek. Jak kto woli.

11) Bezsenność -  po pierwsze z coraz większym brzuchem trudno jest znaleźć wygodną pozycję do spania. Po drugie, w trzecim trymestrze ciężarna śpi w pewnych odcinkach czasu, związanych z częstym oddawaniem moczu, wybudzanie w nocy powoduje zmęczenie i nasila inne dolegliwości np. ból głowy. Po trzecie, ruchy dziecka stają się coraz bardziej intensywne i trudno jest spać kiedy mały człowiek "dotyka" nasz brzuch od środka.


Ciążowa matematyka! 

Warto wiedzieć, co składa się na dodatkowe ciążowe kilogramy. Jeżeli przyszła mama przytyła ok 9-12 kg, wszystko jest w normie i nie będzie jej ciężko wrócić do figury sprzed 9 miesięcy. 

Dziecko waży ok. 3,5 kg
Łożysko - ok. 0,7 kg
Płyn owodniowy - 1 kg
Powiększona macica i piersi - ok.1,5 kg
Zwiększona objętość krwi - 1,5 kg
Zapasy tłuszczowe - ok. 3-4 kg

2 komentarze :

  1. Ja nawet tego nie czytam, bo i tak mam to wszystko na żywo obecnie hehe :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ty już masz część za sobą (Wojtek) :) więc jesteś specjalistą ;)

      Usuń