wtorek, 24 września 2013

Prawdziwy poród.

Historie porodowe mogą być dla przyszłych Mam niemałym źródłem wiedzy. Od zawsze kobiety interesowały się tym tematem, ale teraz wszystko idzie jakby "głębiej". Nie chcemy już tylko informacji o tym kiedy zaczęły się skurcze, jakie było rozwarcie, jak długo trwał poród, kobiety pytają inne kobiety o to, co czuły, jakie myśli miały w głowie, jak radziły sobie z bólem, co było dla nich najtrudniejsze. Niewiele jest miejsc, gdzie kobiety mogą porozmawiać o tym swobodnie, gdzie mogą usłyszeć prawdziwe historie, prawdziwych matek i prawdziwych dzieci.

Już niedługo Czas Mamy rusza z zajęciami i spotkaniami dla Mam w Krakowie, gdzie będzie można uczestniczyć w warsztatach tematycznych, zajęciach ruchowych, ale również w swobodnych spotkaniach kobiet, które nie chcą siedzieć zamknięte w domach, ale chcą rozmawiać, wspierać się, pomagać sobie, po prostu być ze sobą.  

Poród to temat rzeka, można mówić o nim na różne sposoby i poruszać różne jego aspekty, od czysto fizjologicznego, po emocjonalny, społeczny, a nawet kulturowy. Odnośnie ostatniego, a więc kulturowego, chciałam Was odesłać do Ciepłego Mokrego Aksamitu, strony która pokazuje prawdziwy poród. Autorka przedstawia zdjęcia porodowe kobiet oraz koszul po porodzie. Warto zaglądnąć na stronę i zapoznać się z projektem, który działa już od 2009 roku. 

Dziś poród może być piękny, emocjonalny, intymny, można się do niego przygotować. Medykalizacja porodu, czegoś tak normalnego (bo przecież dotyczy każdego z nas) i naturalnego (bo dzieje się od wieków i nie tylko wśród ludzi), zwiększa lęk i strach przed tym wydarzeniem. Bardzo dużo mówi się o emocjach przed porodem oraz po porodzie. Najważniejszy etap jest pomijany, a przecież w trakcie porodu kobieta odczuwa bardzo silne, wręcz pierwotne emocje. Nie rozmawianie o tym powoduje, że ten ważny, o ile nie najważniejszy moment w życiu, jest niedokończony. 


Kobiety często mają poczucie winy z tego powodu, że nie udało im się urodzić siłami natury. Nic bardziej błędnego, bo każdy poród może być piękny, i ten naturalny i ten przez cesarskie cięcie. Wszystko to kwestia emocjonalnego przygotowania do przyjścia dziecka na świat i świadomego macierzyństwa. Nieoceniona jest rola szkół rodzenia i innych miejsc przygotowujących kobietę do pełnienia  tej najważniejszej życiowej roli.

Rozmowy z kobietami w ciąży i po porodzie uświadamiają mi jak dużym problemem jest ignorowanie tego tematu. To są piękne, głębokie i emocjonalne momenty, ale również trudne. A nikt lepiej nie zrozumie kobiety, niż inne kobiety, które same to przeżyły. Warto rozmawiać i warto słuchać - obie strony zyskują. 

1 komentarz :

  1. Bardzo mądry i ciekawy pomysł. Sama wspominam mój poród jako coś magicznego, niesamowitego i intymnego. Narodziny mojego synka były takie jak sobie wymarzyłam, ale też dużo się przygotowałam do tej chwili, pozytywnie nastawiałam. Myślę, że przyszłym mamom rodzącym po raz pierwszy wiedza na temat emocji jakie towarzyszą porodowi, że nie jest to tylko ból i strach jest bardzo potrzebna. Tymczasem wciąż panuje trend straszenia..
    Trzymam kciuki za inicjatywę, sama jestem z Krakowa :)

    OdpowiedzUsuń