środa, 3 października 2018

Dlaczego należy czytać dzieciom do snu.

W dobie telewizorów, komputerów, audiobooków czytanie dzieciom bajek i książek wydaje się przeżytkiem, jest jednak wielu rodziców, którzy nadal to praktykują. I robią dobrze! Bo czytanie dzieciom, nawet tym nienarodzonym, przynosi wiele korzyści.

"W tzw. wieku prenatalnym, a dokładniej w trzecim trymestrze ciąży dziecko zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe – co oznacza, że zaczyna słyszeć. Słyszy zarówno dźwięki płynące z ciała mamy – przykładowo bicie jej serca, oraz dźwięki docierające do niego z zewnątrz, np. głosy rodziców, muzykę czy inne odgłosy, które towarzyszą naszemu codziennemu życiu.

To zmysł słuchu jako pierwszy spośród wszystkich zmysłów jest tak różnorodnie stymulowany. Można obrazowo powiedzieć, że niemowlę w łonie matki jest jak gąbka chłonąca informacje i otaczające je dźwięki.Niemowlę najpierw poznaje głos mamy i taty, a dopiero później, już po narodzinach, będzie mogło uruchomić pozostałe zmysły, by za ich pomocą poznać swoich rodziców. Od tych pierwszych chwil po wkroczeniu w świat dźwięków dziecko tworzy wzorzec prawidłowej mowy. Warto więc rozmawiać z nienarodzonym maluszkiem oraz czytać mu książki.

Czytanie na głos niemowlakowi, który szczęśliwie przyszedł na świat stymuluje rozwój jego mózgu. Zanim małe dziecko nauczy się mówić – najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Ta prawidłowość jest związana w kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową.

Książki są dla najmłodszych źródłem nowych doświadczeń językowych – ubogacają tak bierny (rozumienie) jak i czynny (mowa) słownik dziecka, poszerzając wiedzę o świecie i pomagając w ten sposób odnosić sukcesy w przedszkolu i w szkole. Czytanie pomaga także w przezwyciężaniu dysleksji! "


Niektóre zalety czytania na głos kilkulatkowi:  

rozbudzenie ciekawości świata, 
przeżywanie niezwykłych przygód razem z bohaterami, co wpływa na rozwój wyobraźni dziecka, 
uczy myślenia i poprawia koncentrację,
pomaga zrozumieć siebie i innych oraz różne sytuacje społeczne, 
wzmacnia poczucie wartości dziecka, 
pogłębia więź z rodzicem/rodzicami
uczy wartości moralnych, 
kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy
zapobiega uzależnieniom od telewizji i komputera, które dotykają coraz większą liczbę dzieci, również w Polsce.


Czytanie bajek to przede wszystkim czas na wspólne rozmowy i dyskusje na różne tematy. Książka w sposób naturalny prowokuje dzieci do rozwijania wiedzy o otaczającym świecie. Dziecko rozwija nie tylko inteligencję emocjonalną poprzez identyfikowanie się z bohaterami, ale również zdolności manualne (jeżeli rodzice zaaranżują taką aktywność). Maluchy mogą rysować opisywane w książce sceny, odgrywać postaci z bajki lub opowiadać ciąg dalszy historii. 

Ponadto, czytanie do snu pozwala dzieciom na odroczenie rozłąki z rodzicami. Dziecko może się zastanawiać, dlaczego ono musi iść spać, skoro wszyscy są w domu i mogłoby się bawić. Bajka przed snem jest więc bardzo ważnym momentem pomiędzy zabawą, a wyciszeniem i odpoczynkiem. 

 Bajki mogą też być nośnikiem pewnych ważnych wartości np tolerancji. Czytanie książek z różnych stron świata, pozwala ukazać dzieciom różnorodność otoczenia i uczy wrażliwości na to, co odmienne. Czytanie od najmłodszych lat ułatwia dzieciom późniejszą naukę, stymuluje rozwój na wielu poziomach, ale przede wszystkim umacnia więzi z rodzicami, co przynosi zarówno korzyści natychmiastowe, jak i procentuje na przyszłość. 

Zatem czytajmy!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz