
Najczęściej cięcie wykonywane jest na ok 10-15 cm w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym), rzadziej ogólnym. Im szybciej po operacji kobieta wstanie i zacznie się ruszać tym lepiej, bo zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy i zrostów pooperacyjnych. Zazwyczaj już po 8 godzinach od wykonania operacji, kobieta może wstać. Pierwsze dni są bardzo ważne jeżeli chodzi o gojenie blizny. W szpitalu zakładany jest jałowy opatrunek, który należy utrzymywać w czystości i suchości, a gdy tylko się zamoczy lub przesiąknie krwią, powinien być zmieniony. Po zdjęciu opatrunku bliznę należy delikatnie przemywać wodą, a raz dziennie 70% spirytusem lub Octeniseptem. Szwy są zdejmowane zazwyczaj w 8 dobie po wykonaniu cięcia (chyba, że lekarz założył szwy rozpuszczalne śródskórnie).
Najczęściej stosuje się technikę Misgav-Ladach (zasada 4 nici), która zmniejsza odczucia bólowe związane z cięciem i pozwala na szybkie gojenie się rany.
Najczęściej stosuje się technikę Misgav-Ladach (zasada 4 nici), która zmniejsza odczucia bólowe związane z cięciem i pozwala na szybkie gojenie się rany.
Po usunięciu szwów, również należy utrzymywać bliznę w czystości i obserwować czy nie pojawia się stan zapalny, zwiększona bolesność rany, wysięk, temperatura lub opuchnięcie. W przypadku tych objawów należy skonsultować się z lekarzem, gdyż konieczna może okazać się kuracja antybiotykowa. Gojeniu będzie sprzyjać "wietrzenie rany", nie zamykanie dopływu powietrza oraz noszenie przewiewnych, nieuciskających ubrań. Wygodny, nieograniczający ruchów, strój po cięciu cesarskim to podstawa.
Należy pamiętać, że cięcie cesarskie to poważny zabieg, odczuwanie bólu przy dotykaniu blizny, mrowienie, drętwienie czy pieczenie może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Odczucia bólowe można zmniejszać stosując różnego rodzaju maści na blizny np. z wyciągiem z cebuli (Cepan, Contratubex) lub maści silikonowe (Veraderm, Dermatix, Silkyderm). Podczas smarowania warto wykonywać masaż blizny, okrężnymi ruchami wzdłuż całej linii cięcia, zmniejsza prawdopodobieństwo powstania bliznowca (nieestetyczne zgrubienie blizny). Badania kliniczne potwierdzają dużą skuteczność plastrów silikonowych, które uelastyczniają bliznę, zmniejszają odczucia bólowe i swędzenie,
natomiast efektywność maści z wyciągiem z cebuli do nie została
potwierdzona.

Brak komentarzy :
Publikowanie komentarza