środa, 13 listopada 2013

Dozwolona aborcja.

Ostatnio pojawiła się dość głośna kampania dotycząca osób z Zespołem Downa . Hasło kampanii nie jest najlepiej skonstruowane (budzi wiele kontrowersji) ale główne założenie było dobre. Promowanie Olimpiad Specjalnych dla osób niepełnosprawnych, warto dodać, że w Polsce jest ponad 17 tys. takich zawodników.  

Osoby z Zespołem Downa mają prawo żyć i mają prawo robić wszystko to, co zdrowi ludzie. To jest oczywiste, przynajmniej dla zdrowo myślącego człowieka. Ale chciałabym ten temat ugryźć od innej strony.

Możemy myśleć negatywnie o tych, którzy decydują się na usunięcie ciąży, w sytuacji prenatalnej diagnozy Zespołu Downa, mamy takie prawo. Ale zanim rzucimy kamień zastanówmy się, co my byśmy zrobili w takiej sytuacji. To i tak nie będzie miało żadnego przełożenia, bo większość z nas ma lub będzie mieć zdrowe dzieci, ale spróbujmy się wczuć w sytuację przyszłych rodziców dziecka z chorobą genetyczną.

Jest duże prawdopodobieństwo (ok. 70% przypadków), że dziecko urodzi się z lekkim stopniem upośledzenia. Takie osoby osiągają poziom dojrzałości 17-latka. Radzą sobie samodzielnie z codziennymi czynnościami, czasem potrzebują niewielkiej pomocy ze strony opiekuna. W przypadku umiarkowanego stopnia upośledzenia, osoba chora wymaga stałej opieki, pomocy w czynnościach samoobsługowych, najczęściej nie jest zdolna do pracy. Osoby z głębokim upośledzeniem są całkowicie zależne od otoczenia, nie są zdolne do pracy, potrzebują pomocy przy wykonywaniu większości codziennych czynności. 

Myślę, że dla rodziców, którzy słyszą prawdopodobną diagnozę - Zespół Downa, zaczyna się najtrudniejszy okres w ich życiu. Prawo aborcyjne zezwala na usunięcie ciąży w przypadku ryzyka takiej wady u dziecka. Należy jednak pamiętać, że badania prenatalne nie dają 100% pewności, że dziecko będzie chore (lub zdrowe). Zdarzają się przypadki, w których rodzice decydują się na urodzenie dziecka z prawdopodobieństwem wystąpienia Zespołu Downa, a maluch rodzi się zdrowy. Niestety, zdarzają się też sytuacje odwrotne. Nie wiem co ja bym zrobiła w takiej sytuacji. Nie chcę mówić, że jest tu jedno właściwe rozwiązanie i jedna dobra decyzja. Bo nie ma. Nie potępiam tych, którzy zdecydowali się na usunięcie ciąży w takim przypadku, bo nie wiem czy nie należałabym do ich grupy. I nie przekonuję do żadnego stanowiska. Ale gdybyście zapytali rodzinę, w której urodziło się dziecko z Zespołem Downa np. z lekkim upośledzeniem, z pewnością powiedzą, że nigdy nie żałowali podjętych decyzji. Kiedy pojawia się miłość prawdziwa i głęboka, choroby, schorzenia, czy inne zaburzenia przestają mieć znaczenie. Uczucie jest silniejsze. A mając wokół siebie innych kochających ludzi, ich wsparcie oraz pomoc, wszystko można przetrwać.

Zespół Downa jest jedną z najlepiej poznanych chorób wywołanych przyczynami genetycznymi. Los takiego dziecka w dużej mierze zależy od rodziny i najbliższych, którzy mogą złagodzić objawy, stymulując odpowiednio chorego, zaspokajając jego potrzeby oraz okazując mu zainteresowanie i bezwarunkową miłość, czyli wszystko to, co otrzymałoby dziecko zdrowe.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza