środa, 6 listopada 2013

Jak wybieramy imię dla dziecka.

Ostatnio odbyłam ciekawą rozmowę na temat znaczenia imion i ich związku ze znakiem zodiaku. Dodam od razu, że nie jestem fanką horoskopów, numerologii, ani astrologii. Jestem natomiast książkowym przykładem dopasowania imienia do znaku.

Pauliny są (ponoć) skłonne do refleksji, zadumy, zagłębiania w sobie i mają bogate życie wewnętrzne. Jako dzieci wolą siedzieć spokojnie i grzecznie w samotności, niż prezentować się w grupie rówieśników. W dorosłym życiu też nie ściągają na siebie nadmiernej uwagi i wolą zajmować się rzeczami, które powstają w ciszy (jak np. ten post) niż jakąś hałaśliwą, rynkową działalnością. Są jak cicha woda, która brzegi rwie. znają swój cel i nie rozpraszają się na błądzenie. Obdarzone dobrą intuicją, żyją bez pośpiechu i bez zbędnych szaleństw.

Starają się wokół swojego miejsca na ziemi zachować spokój, porządek i zdrowe reguły. Wiele z nich osiąga profesjonalną biegłość w zawodach wymagających doświadczenia i wiedzy. Paulina to imię przede wszystkim dla Panny (ja jestem zodiakalną Panną!) oraz innych znaków obdarzonych starannością i umiarem np. Raka, Koziorożca, Wodnika czy Wagi.

A dziś zastanawiałam się, jakie imiona żeńskie mi się podobają. Ku mojemu zdziwieniu wybierałam wszystkie, które mogę określić jako pasujące do zodiakalnej Panny. Spokojne, niehałaśliwe, inteligentne, pracowite, sumienne, staranne, konsekwentne itd. I zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem - niekoniecznie świadomie - dla naszych dzieci wybieramy imiona, które współgrają z ich datą urodzenia i naszym temperamentem. Nie wiem co by się stało, gdybym urodziła się Strzelcem i dostała imię Paulina. Mogłabym być zagubioną tożsamościowo duszą. A tak, wszystko jest pod kontrolą (czyli to, co Panny uwielbiają). 

Co do imienia męskiego, sprawdziłam jedno. Okazało się, że jest absolutnym przeciwieństwem Pauliny. Przebojowy, aktywny, szukający wrażeń, odważny itd... I znowu zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem córce nie wdrukowałabym przy pomocy imienia cech Pauliny-Panny, tak pożądanych u płci pięknej, a synowi tych, które są zaletą mężczyzn. Na końcu tych rozważań postukałam się po głowie. 

Dawniej dzieci nosiły imiona przodków, do których chcieliśmy aby się upodabniały. Zwracano uwagę na znaczenie imienia i na to czego było symbolem. Dziś coraz  częściej pojawiają się mody na pewne imiona. Do łask wracają starodawne i prawdziwie polskie. Myślę, że ze znaczeniem imion jest jak z horoskopami. Po przeczytaniu, każdy coś z tego mógłby dopasować do siebie.

2 komentarze :

 1. Dokładnie tak jest, że każdy dopasuje coś do siebie, osobiście lubię poczytać horoskopy :)
  Co do imion, myślę, że w większości to przypadki decydują o tym jak damy dziecku na imię, wybieramy te które nam się podobają , kojarzą z jakimiś osobami bardzo dobrze,a omijamy te które skojarzenia budzą nie chęć, brak sympatii do danej osoby o tym imieniu itd :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nikt nie wierzy w horoskopy, a każdy je czyta (tak z czystej ciekawości) :)
  Masz 100 % racji z kojarzeniem imienia z daną osobą. Nie damy dziecku imienia osoby, którą źle wspominamy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń