piątek, 8 listopada 2013

Let's talk about sex!

Seks po porodzie. Temat, dla niektórych kobiet wstydliwy, bo przecież Idealna Kobieta, której wizerunek tak kreują media, powinna być doskonałą matką, żoną, gospodynią i kochanką. Ale to czy seks jest bezpieczny zależy przede wszystkim od rodzaju porodu. Lekarze jednak zalecają, aby niezależnie od rozwiązania, odczekać od 4 do 6 tygodni. Po porodzie kondycja psychofizyczna kobiet jest różna. Jedne czują się przytłoczone nową rolą, trudniej znoszą ból i dolegliwości poporodowe i bynajmniej nie mają ochoty na zbliżenia, a inne najchętniej 3 tygodnie po urodzeniu wskoczyłyby do łóżka. Organizm sam podpowie, co jest dla niego najlepsze. 

Seks po porodzie siłami natury

Połóg jest okresem regeneracji, tyle czasu pochwa lub rana po cesarskim cięciu potrzebują na zagojenie. Nawet jeżeli poród odbył się siłami natury i nie doszło do pęknięć zewnętrznych krocza, tkanki wewnętrzne potrzebują tego czasu. Co ważne, w przypadku nacinania krocza podczas porodu naturalnego, stosunek może spowodować rozerwanie rany krocza. Jeżeli rana nie była w pełni zagojona konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Ponadto, we wczesnym kkresie połogu istnieje duże ryzyko zakażenia rany krocza podczas współżycia.
Warto odczekać przynajmniej te 6 tygodni zanim kobieta wróci do aktywności seksualnej, bo poród przecież wiąże się z ogromnym wysiłkiem i nadwyrężeniem zarówno organizmu, jak i psychiki młodej mamy.

Zmiany hormonalne są jednym z czynników wpływających na zmniejszenie popędu. Prolaktyna, która odpowiada za pobudzanie laktacji, zmniejsza nawilżenie pochwy, dlatego przez okres karmienia piersią mogą być potrzebne dodatkowe lubrykanty podczas stosunku. Natura tak to wymyśliła, że po porodzie kobieta całą swoją energię poświęca dziecku i nasila się instynkt macierzyński, natomiast myśli dotyczące prokreacji schodzą na dalszy, dużo dalszy plan.

Seks po cesarskim cięciu

Seks po takim rozwiązaniu, może stanowić większe wyzwanie dla pary. Czasem zalecane 6 tygodni może być niewystarczające do zagojenia rany pooperacyjnej. A przecież do tego dochodzą jeszcze wysiłki karmienia, zmęczenie i niewyspanie, nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Zawsze ważne jest zaangażowanie partnera, ale w tym okresie szczególnie istotna jest aktywna pomoc w opiece nad dzieckiem. Dzięki temu kobieta szybciej odzyskuje pełnię sił, również seksualnych. 


Podczas początkowych zbliżeń to kobieta powinna decydować, kiedy i czy czuje się gotowa, powinna kontrolować tempo stosunku i głębokość penetracji, najlepiej w pozycjach, w których znajduje się na górze. Dzięki temu rana po cesarskim cięciu nie jest uciskana, dotykana czy niepotrzebnie rozciągana.

Seks a karmienie piersią

Piersi to obszar szczególnie delikatny podczas zbliżeń. Piersi kobiety karmiącej są bardzo często nabrzmiałe, zatem dotykanie ich może być dla kobiety bardzo nieprzyjemne, czasem wręcz bolesne. Ponadto, z brodawki może skapnąć mleko, szczególnie wtedy, gdy do zbliżenia dochodzi przed karmieniem, to może być krępujące dla kobiety. Bezpieczniej jest  wtedy koncentrować się na innych sferach erogennych np. szyi, udach, pośladkach czy ustach.

Nie musisz mieć ochoty

To będzie tak oczywiste, że aż wstyd pisać, ale kobietom po porodzie nie musi się chcieć. Walka ze stabilizacją hormonalną, karmieniem, zmęczeniem, nowymi obowiązkami jest nierówna. Te kilka tygodni można potraktować jako 10 miesiąc ciąży. Czas aklimatyzacji, regeneracji, powrotu do formy, intensywnej opieki nad dzieckiem i przekierowania swojej uwagi na zaspokojenie potrzeb nowego członka rodziny. Jestem zwolenniczką rozmów, więc jeżeli oboje partnerzy czują, że "coś jest nie tak z tym seksem", że go nie ma, albo że ktoś chce za wcześnie, należy usiąść i porozmawiać. To powinno być przyjemne i satysfakcjonujące dla obojga, nie ma tu miejsca na poświęcenie czy jakieś powinności. Temat za delikatny, a sprawa zbyt ważna, żeby wkradły się tu nieporozumienia.

Kobietom po porodzie również zależy na szybkim powrocie do formy sprzed ciąży i udanym życiu seksualnym. Czasem potrzebują po prostu więcej czasu i zrozumienia. 

6 komentarzy :

 1. bardzo mądrze napisane. Jestem tu pierwszy raz, i juz wiem, że na pewno nie ostatni! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo się cieszę i oczywiście zapraszam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Was czytać:) Racja w 100%

  OdpowiedzUsuń
 4. A co jesli ja mam ichote na seks od samego poczatku? Jestem obecnie 2 tydzien po cc a co rusz mysle o seksie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję przynajmniej do 4 tyg wstrzemięźliwość. Nie tylko ze względu na ranę po cc, ale przede wszystkim na odchody połogowe. Nawet jeśli są mało obfite, lepiej odczekać.

   Pozdrawiam

   Usuń