niedziela, 10 listopada 2013

Pokoje dziecięce - inspiracje.

Wielokrotnie widziałam zdjęcia pięknych pokoi dla dzieci, ale jak urządzić małą przestrzeń, tak aby była funkcjonalna i przyjazna dziecku? No właśnie. Dlatego dziś przedstawię Wam kilka przykładów tego, co można zastosować na powierzchni mniejszej niż 10m2. Pokażę też kilka innych inspiracji, gdybyśmy przypadkiem mieli większą powierzchnię do zagospodarowania :)  


Pokój dziecięcy musi mieć jasno wyznaczone strefy np. strefa snu, zabawy czy nauki. Na to wszystko powinno się znaleźć miejsce, bo prędzej czy później stają się to najważniejsze aktywności dnia. Jeżeli miejsce do spania będzie się dziecku podobać, dobrze kojarzyć, poczuje się w nim bezpiecznie i przytulnie, problemy ze snem nie powinny się pojawiać, albo powinny szybko znikać. Z miejscem do zabawy nie będzie problemu, bo dzieci zawsze chcą się bawić i miejsce im raczej nie przeszkadza, po prostu każde jest dobre. Z nauką jest podobnie jak ze snem. Przyjemny stolik, wygodne krzesło, wszystko dopasowane do wzrostu dziecka i odpowiednia kolorystyka spowodują, że z większą radością i zaangażowaniem usiądzie przy biurku na kolorowanie, rysowanie czy odrabianie lekcji i poświęci na te czynności więcej niż 5 minut. 

 


(W każdym z tych pokoi zdecydowanie mogłoby się znaleźć wygodniejsze krzesełko dla dziecka.)Powyższe dwa zdjęcia pokazują również jak dobrze można zagospodarować małą przestrzeń w pokoju dziecka. W przypadku dwójki dzieci, sprawdzają się łóżka piętrowe, zazwyczaj trwa walka o to, kto będzie spać na górze. W przypadku jednego dziecka, a co za tym idzie jednego łóżka w pokoju, można wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. W ofercie sklepów meblowych znajdziemy na to wiele pomysłów np. szuflady, szafki na ubrania, wysuwane pudełka, biurko (jeżeli łóżko znajduje się dość wysoko) czy super miejsce do zabawy i chowania się!


(Neutralne kolory idealnie sprawdzają się w pokojach dzieci. Zazwyczaj duża ilość zabawek i intensywna kolorystyka rozpraszają ich uwagę, dlatego nie ma potrzeby, aby ściany, podłoga czy meble odznaczały się kolorystycznie. Biały pokój natomiast, łatwo można uczynić przytulnym poprzez ciekawe dodatki.) 


Jest jeden sposób na biały pokój, który bardzo mi się podoba. Są to printy na ścianach. Piękne wzory i kolorystyka spowodują, że nawet najprostszy pokój stanie się bajkowy. 

Sowy są genialne, na pościeli, kocu, ubraniu i nawet na ścianie!


I coś dla tych, którzy mają dużo miejsca w pokoju i parę groszy w portfelu. Tipi, to namiot, który pokocha każde dziecko. Takie jest marzeniem...


... a takie, wspaniałą rzeczywistością. Myślę, że każdy pamięta ile radości było zawsze przy budowaniu i późniejszej zabawie w ręcznie robionym namiocie z koców, prześcieradeł i chust. W proces powstawania bardzo często włączani byli rodzice, a więc zabawa dla całej rodziny. Te wspomnienia są bezcenne i pozostają na zawsze. Myślę, że nasze dzieci też je zapamiętają.5 komentarzy :

 1. Paulina! Świetne propozycje dziecięcych przestrzeni. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję :) Myślę, że każdy kto prędzej czy później będzie urządzać pokój dziecięcy, będzie mieć twardy orzech do zgryzienia. Jest w czym wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem właśnie w trakcie urządzania pierwszego pokoiku i swojego życia od nowa :) cieszę się, że tu trafiłam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten z sówkami jest super....

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się, sowy są piękne. Co więcej, nadają się do pokoju zarówno dziewczynki jak i chłopca. Można znaleźć naprawdę mnóstwo pięknych printów.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń