poniedziałek, 17 września 2018

Pozycje do karmienia piersią

Karmienie to bardzo ważny element tworzenia więzi z dzieckiem. Mama, podczas całej drogi mlecznej staje się dla dziecka najważniejszą osobą, dając mu poczucie bezpieczeństwa, bliskości i miłości, jakiej nie zazna od żadnej innej osoby. Niestety karmienia trzeba się nauczyć. Zarówno mama jak i maluch starają się wypracować najwygodniejsze dla obojga pozycje. 

Poniżej znajdziecie szereg pozycji polecanych do karmienia po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu. 

POZYCJA KLASYCZNA

Usiądź wygodnie i oprzyj się plecami o oparcie kanapy lub fotela. Możesz dodatkowo podeprzeć plecy poduszką. Ułóż dziecko w zgięciu łokcia po stronie piersi, z której będzie ssać, i przytul „brzuchem do brzucha”. Ucho, bark i biodro malucha powinny znajdować się w jednej linii. Przedramieniem obejmij plecy dziecka a dłonią jego pupę. Możesz pod stopy podłożyć podnóżek a rękę położyć na poduszkach lub oparciu fotela.
Sprawdza się: w każdych warunkach, również poza domem, gdy nie możesz skorzystać np. z pozycji leżącej.POZYCJA KRZYŻOWA

Ta pozycja jest podobna do klasycznej. Różni się ułożeniem rąk mamy. Dziecko jest przytrzymywane przez rękę przeciwną do piersi, z której ssie. Jeśli karmisz z prawej piersi podtrzymuj lewą dłonią główkę dziecka. Prawą dłoń możesz oprzeć na poduszce lub podtrzymywać pierś, którą karmisz. W tej pozycji dobrze jest ułożyć dziecko odpowiednio wysoko, na poziomie (lub prawie na poziomie) piersi, żeby ciężar dziecka nie spoczywał jedynie na ręku mamy. Można skorzystać ze specjalnych poduszek do karmienia (na zdjęciu poduszka "Kojec" Motherhood) lub ze zwykłej poduszki czy złożonego koca.
Sprawdza się: na początku nauki karmienia piersią. Łatwo w tej pozycji pomóc dziecku dobrze chwycić pierś a także ustabilizować jego główkę. Jest szczególnie polecana w przypadku wcześniaków oraz dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym.


POZYCJA SPOD PACHY

Ułóż dziecko na poduszkach, twarzą naprzeciwko piersi, a resztę jego ciała przytul do swojego boku tak, by nóżki malca znajdowały się pod Twoją pachą. Przytrzymuj dłonią główkę dziecka, a przedramieniem stabilizuj jego tułów. Główka i plecy powinny znajdować się w jednej linii.
Sprawdza się: po cesarskim cięciu (dziecko nie dotyka brzucha mamy), podczas zastojów i nawałów mlecznych (umożliwia dobre opróżnienie bocznej części piersi) i w sytuacji, gdy kobieta ma duże piersi lub poranione brodawki. Jest to pozycja idealna do jednoczesnego karmienia bliźniąt.


POZYCJA LEŻĄCA NA BOKU

Połóż się na boku, opierając plecy, barki i głowę na poduszkach. Dla większego komfortu włóż poduszkę między kolana. Połóż dziecko naprzeciwko siebie, by było zwrócone buzią w stronę piersi i przytulone brzuchem do brzucha. Na początku gdy jest malutkie, ułóż je na przedramieniu z główką w zagłębieniu łokcia lub na poduszce. Potem układaj dziecko płasko na podłożu. Jego nóżki powinny być lekko zgięte.
Sprawdza się: po porodzie (po nacięciu krocza i cesarskim cięciu).
Polecana w trakcie karmień nocnych, gdy zabierasz malca do swojego łóżka i w ciągu dnia, gdy chcesz odpocząć.


POZYCJA LEŻĄCA NA PLECACH ("POD GÓRKĘ")

Połóż się na plecach i podeprzyj głowę poduszkami. Ugnij lekko nogi w kolanach. Połóż dziecko wzdłuż lub w poprzek swojego brzucha i podtrzymuj dłonią jego pupę. Główka malca powinna znajdować się nad Twoją piersią.
Sprawdza się: gdy pokarm wypływa zbyt szybko, dziecko nie nadąża z połykaniem i się krztusi. Dzięki takiemu ułożeniu wypływa wolniej, gdyż musi pokonywać grawitację. Pozycję tę chwalą też kobiety po cesarskim cięciu, gdyż dziecko ułożone w poprzek nie ma kontaktu z raną pooperacyjną.źródło

Pierwsze próby karmienia są często trudne dla mam. To normalne. Nie każde dziecko ma prawidłowo wykształcony odruch ssania i czasem potrzeba czasu, aby nauczyło się jak chwytać pierś. Nie każda kobieta może karmić, ale są też mamy, które po prostu tego nie chcą robić. Należy jednak pamiętać, że karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla mamy jak i dziecka i  wcale nie musi być uciążliwą czynnością. Jeżeli młoda mama wybierze dla siebie wygodą pozycję, może być to przyjemna chwila wytchnienia w ciągu dnia.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz