czwartek, 2 stycznia 2014

Imprezowanie w ciąży.

Noc sylwestrowa już za nami, ale w ciągu roku przyszłe mamy mają wiele okazji do zabawy, to ślub znajomych, karnawał, urodziny, imieniny itd. Jeżeli samopoczucie ciężarnej jest dobre, nie ma żadnych przeciwwskazań do bezpiecznego imprezowania. Wszyscy wiedzą, że spożywanie w ciąży alkoholu jest zabronione, nawet niewielka ilość może wpłynąć negatywnie na płód i doprowadzić do trwałych zaburzeń rozwojowych. Ale przecież alkohol to nie jedyne niebezpieczeństwo. Co jeszcze rozumiemy przez bezpieczną zabawę? 


Tańce - podskoki i bardzo energiczne wymachy rękoma nie są wskazane, szczególnie w zaawansowanej ciąży. Przyszła mama powinna uważać również na ruchy, które wykonują jej taneczni sąsiedzi. Kiedy istnieje ryzyko, że ktoś przypadkowo może nas uderzyć czy popchnąć, lepiej się odsunąć i chwilę odpocząć. Kiedy kobieta poczuje się zmęczona, może usiąść wygodnie z nogami wyłożonymi na drugim krześle, pozwoli to na chwilę relaksu.

Strój - powinien być wygodny, nie krępujący ruchów. Jeżeli przyszła mama chce pokazać się w butach na wyższym obcasie, powinna mieć coś bardziej komfortowego na przebranie np. baleriny. Ubranie powinno spełniać takie same wymogi jak obuwie, coś nieopinającego, nieuciskającego, dzięki czemu ciężarna bez problemu wytrzyma na imprezie dłużej. W luźnej sukience też można świetnie wyglądać, a przy tym czuć się bardzo wygodnie i swobodnie. Kilka przykładowych kreacji poniżej. 

 
Hałas -  dla przyszłej mamy nie jest to aż taki problem, jak dla nienarodzonego dziecka. Głośna, intensywna muzyka może wystraszyć malucha, szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanej ciąży, kiedy to zmysły są już bardziej rozwinięte. Bezpieczniej jest siadać daleko od głośników, czy muzyków grających na żywo. 

Jedzenie - zazwyczaj na imprezach goście mają do dyspozycji duży wybór przekąsek, często niezdrowych. Słone paluszki, orzeszki, chipsy to produkty, których przyszła mama nie powinna spożywać, ze względu na dużą ilość soli. Powoduje to odkładanie się wody w organizmie, co może przyczyniać się opuchnięcia nóg i odczuwania bólu. Jeżeli wybieramy się na zabawę w gronie znajomych np na "domówkę", możemy zadeklarować, że przyrządzimy jakieś przekąski. Sałatka owocowa, zdrowe kanapki, koreczki z warzyw będą z pewnością lepszą opcją niż kaloryczne i niezdrowe słone przekąski. 

Samopoczucie jest najważniejsze! -nieważne czy to sylwester, wieczór panieński siostry, czy urodziny męża, jeżeli przyszła mama poczuje się gorzej, powinna odpocząć. Jeżeli zabawa odbywa się w domu, można poprosić gospodarza o udostępnienie na wolnego pokoju. Chwila relaksu, leżenie na łóżku z lekko uniesionymi nogami będą chociaż przez kilka minut poprawi samopoczucie ciężarnej. Nie należy się przejmować, że wcześnie opuścimy imprezę, zdrowie jest najważniejsze, więc jeżeli czujemy, że powinniśmy wyjść, należy to zrobić. Ciąża jest bardzo szczególnym stanem i im bardziej jest zaawansowana tym z większą wrażliwością powinnyśmy reagować na sygnały biegnące z organizmu.

Coś, co z pewnością poprawi samopoczucie przyszłej mamy to profesjonalnie wykonany makijaż i nowa fryzura - w to można bezpiecznie inwestować. Godzina u kosmetyczki odpręży i zrelaksuje, a kobieta poczuje się pięknie i wyjątkowo. W ciąży nie należy rezygnować z małych przyjemności takich jak np. zabawa u znajomych, ale wszystko trzeba robić z głową. Przyszła mama musi pamiętać, że jej zdrowie i dobre samopoczucie, to również zdrowie dziecka.

3 komentarze :

 1. Na imprezy polecam rajstopy ciążowe Gatta, które świetnie podtrzymują brzuszek, kupiłam takie tutaj : http://www.mareno.com.pl/pl/p/Rajstopy-ciazowe-Gatta-Body-Protect-100-den/184

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatni akapit najważniejszy - jeśli kobieta czuje się źle, powinna z imprezy zrezygnować, ale nie rezygnujmy, jeśli to przez zrezygnowanie z imprezy poczujemy się gorzej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdanie powinno być wytłuszczonym drukiem napisane w każdej ulotce, książce czy artykule poświęconym samopoczuciu w ciąży. Kobiety za dużo sobie odmawiają! Ciąża to doskonały moment, żeby to zmienić i pomyśleć o sobie :)

   Pozdrawiam ciepło

   Usuń