czwartek, 27 marca 2014

Jak zorganizować ważne wydarzenie?

Każda mama ma z pewnością w małym palcu umiejętność doskonałej organizacji. Ale co innego organizacja dnia naszego czy naszych dzieci, a co innego organizacja ważnego wydarzenia takiego jak ślub, komunia, chrzest. Jak to zrobić, żeby nie zwariować? Nie angażując do tego specjalnej firmy i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na coś, co sami możemy zrobić.

Pamiętaj! Nie wszystko musi być idealnie i perfekcyjnie. 

Kiedy sami organizujemy np. ślub, pogódźmy się z tym, że nie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Co więcej, kiedy w organizacji takiego wydarzenia pomaga nam zewnętrzna firma, może być podobnie. Goście, nieważne na jakiej imprezie, chcą się czuć dobrze, swobodnie i naturalnie. Dlatego nie warto przesadzać z powagą danej uroczystości. Organizując ją samodzielnie robimy dokładnie to, co uważamy za najbardziej stosowne. Jeśli goście dostrzegą w tym naszą rękę, z pewnością lepiej i swobodniej się poczują podczas uuroczystości.

Zarezerwuj termin uroczystości/wydarzenia z wyprzedzeniem. 

Mając więcej czasu, spokojnie zdążymy ze wszystkimi, nawet najbardziej wymagającymi czynnościami. Analogicznie, im mniej czasu, tym większy stres, że nie zdążymy. Proste. Dlatego zanim zarezerwujemy salę i wybierzemy menu upewnijmy się, że termin danego wydarzenia jest na tyle odległy, że spokojnie możemy zająć się organizacją poszczególnych punktów uroczystości.

Zrób dokładny plan. 

Jestem fanką robienia planów/grafików działania. Zdecydowanie pomagają w organizacji nawet najbardziej czasochłonnych przygotowań. W przypadku organizowania dużej uroczystości należy zacząć od rzeczy najtrudniejszych. Dla mnie to miejsce, sala, restauracja - w zależności od wydarzenia. To coś, co z pewnością należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo najlepsze miejsca szybko znikają. Realizowanie kolejnych punktów planu nie tylko uporządkuje wszystkie czynności, które musimy wykonać, ale przede wszystkim pokaże jak dużo już zorganizowaliśmy. A to działa na nas motywująco. 


Plan działania w przypadku organizacji ślubu:
1. Ślub w kościele - rezerwacja.
2. Rezerwacja sali weselnej.
3. Ustalenie listy gości.
4. Kupno/uszycie sukni ślubnej i garnituru.
5. Zaproszenia - zamówić lub zaprojektować.
6. Wysłać lub rozdać zaproszenia na ślub.
7. Ustalić menu weselne.
8. Tort weselny - degustacja i zamówienie.
9. Znaleźć dodatki do przystrojenia sali i kościoła.
10. Organizacja kwiatów na ślub. 
11. Dodatki do stroju panny młodej i pana młodego.
12. Dobór muzyki/zespołu.
13. Znalezienie fotografa.
14. Ewentualny nocleg dla gości (jeżeli jest taka potrzeba)
15. Podziękowania dla gości.

Na pewno o czymś zapomniałam, dlatego w miarę upływu czasu, taką listę można uzupełnić kiedy wpadnie nam jeszcze jakiś pomysł do głowy. Mając dokładny plan działania możemy podzielić się z partnerem obowiązkami związanymi z organizacją uroczystości, wtedy wszystko uda się zorganizować znacznie szybciej. 

Pomagaj sobie.

Zaprzyjaźnij się z kalendarzem, kolorowymi karteczkami czy zakreślaczami, które będą Ci przypominać o ważnych rzeczach do załatwienia. Jeśli coś graficznie wygląda  ładnie, łatwiej i szybciej się za to zabierzesz. 

Nie odkładaj w czasie trudnych zadań.

Najlepsza metoda to zacząć od tego co najtrudniejsze. Na początku zawsze mamy najwięcej energii, dlatego warto ją wykorzystać i załatwić coś, co z upływem czasu będzie nam przychodzić trudniej. Nie słyszałam, żeby prokrastynacja, czyli odwlekanie w czasie wykonanie danej czynności doprowadziło do czegoś pozytywnego. Im bardziej odsuwamy w czasie organizację lub realizację dane punktu, tym trudniej się za niego zabrać. 

Na koniec chciałam się pochwalić. Kolejny punkt z mojej listy odhaczony. Udało mi się kupić idealne buty na "big day". A ponieważ nie mogę się wyzbyć praktycznego natręctwa, chciałam zakupić takie, które założę nie tylko na ten jeden dzień. Myślę, że się udało. Nie należą one do najwygodniejszego obuwia, ale postanowiłam się kierować zasadą:
"Jeśli nie cierpisz w danym stroju, to znaczy, że nie wyglądasz."
4 komentarze :

 1. czy to Baldowski? Ja sama miałam buty właśnie od Baldowskiego, ciut jaśniejsze. Nie dość że były super wygodne, idealnie pasujące, to jeszcze je wykorzystam :) też włączyło mi się prakyczne myślenie ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To Badura, ale Baldowskiego też rozważałam. Nie lubię kupować rzeczy na jedn raz, dlatego chciałam coś, co spokojnie ubiorę i do sukienki i do spodni. :)

   Usuń
 2. My ślub i wesele organizowaliśmy przez dwa lata i powiem szczerze - był dopięty na ostatni guzik. Nic bym w nim nie zmieniła, wszystko wyszło tak, jak to było zaplanowane, a goście wyszli zachwyceni :) Przede wszystkim dlatego, że nie czuli się, jak na zwykłym polskim weselu, ale jak na wspaniałej imprezie - a to był nasz motyw przewodni działania :) Lubimy innowacje i idziemy o krok do przodu, a, jak widać było po naszych gościach, i oni chcieli czegoś nowego, a nie wciąż tego samego.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizowanie z wyprzedzeniem jest bardzo ważne, szczególnie jeśli planujemy większą liczbę gości :) Fajny pomysł na wesele-imprezę, sama bym chętnie na taką poszła! :)

   Usuń