piątek, 2 listopada 2018

Karmienie piersią - jak pobudzić laktację?

Mówi się, że karmienie piersią jest pięknym i niepowtarzalnym przeżyciem. I tak w istocie jest, ale nie zawsze droga mleczna usłana jest różami. Młoda mama podczas karmienia piersią może spotkać się z wieloma trudnościami takimi jak np. zbyt mała ilość pokarmu czy nawał. Jak pobudzić laktację w przypadku słabej produkcji mleka?


Zacznijmy jednak od przyczyn. Za małą ilość mleka w piersiach może być odpowiedzialna:
 • nieodpowiednia technika przykładania dziecka do piersi
 • nieodpowiednia stymulacja produkcji mleka (zbyt duże odstępy między karmieniami lub/i za krótki czas karmienia)
 • nieprawidłowe odżywianie (polecam artykuł: Dieta mamy karmiącej)
 • odwodnienie (zbyt mała ilość spożywanych płynów)
 • wychłodzenie piersi
 • stres
 • przyjmowanie niektórych leków chemicznych i środków antykoncepcyjnych
 • palenie papierosów
 • zahamowania psychiczne
 • problemy dziecka ze ssaniem (np. kiedy pomiędzy karmieniami piersią podajesz dziecku butelkę, maluch może mieć problem ze ssaniem, ponieważ inaczej chwyta się smoczek niż pierś)
 • za krótka błonka podjęzykowa u dziecka.
Jak pobudzić laktację?

Najważniejsze: mama karmiąca powinna mieć zapewniony spokój, zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach karmienia, kiedy to zarówno mama jak i dziecko uczą się siebie, nawiązują ważną relację, po prostu poznają się. Dobrze jest karmić w osobnym pokoju, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał (w miarę możliwości).

Odpowiednie nastawienie to już połowa sukcesu. Myśląc o swoim dziecku, mówiąc o nim, a także w trakcie samego karmienia organizm zaczyna produkować większą ilość prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za pojawienie się mleka w piersiach. Pozytywne myślenie i odpowiedni stosunek do karmienia mają duży wpływ na produkcję mleka.

Zwiększenie częstotliwości karmień. Jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, warto częściej je przystawiać do piersi, co 1,5 - 2 godziny w ciągu dnia, a w nocy co 3 godziny. Powinno się karmić minimum 7 - 8 razy w ciągu doby. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszym miesiącu życia dziecka. 

Korekta techniki ssania sprawi, że dziecko chwyci brodawkę głębiej i ssanie będzie efektywniejsze, co z kolei zwiększy produkcję mleka. A po czym poznać, że dziecko dobrze chwyciło pierś i ssie efektywnie? Maluch jest wtulony w pierś i dotyka do niej noskiem, nie słuchać cmokania i mlaskania, ale rytmiczne połykanie, dziecko ma "wywinięte" na zewnątrz wargi, szeroko otwarte usta chwytają nie tylko brodawkę, ale większą część piersi, mama nie odczuwa bólu.
Pobudzanie piersi laktatorem - przez kilka dni po karmieniu można odciągać niewielkie ilości mleka w celu pobudzenia piersi do intensywniejszej pracy, wystarczającej do pokrycia zapotrzebowań dziecka.

Dobrze zbilansowana dieta - karmiąca mama musi się dobrze odżywiać i zapewniać swemu organizmowi odpowiednią ilość płynów ok. 1,5-2 litrów dziennie.

Herbatki laktacyjne. Badania naukowe nie potwierdziły wprawdzie ich wpływu na zwiększenie ilości wytwarzanego pokarmu, ale wiele kobiet potwierdza, że picie specjalnych ziołowych herbatek - stworzonych najczęściej na bazie kopru włoskiego, anyżku i kminku - było pomocne. Działanie tych herbatek prawdopodobnie polega na tym, że zmieniają smak mleka na taki, który bardziej odpowiada dziecku, dlatego chętniej ssie ono pierś, co pobudza laktację. Można wypić ok. 2–3 herbatki dziennie.

Sposobów na pobudzenie laktacji jest wiele, co więcej zwiększa nam się grupa doradców laktacyjnych, którzy pomogą nawet w najtrudniejszych momentach karmienia. Jedno jest pewne, nie należy zbyt szybko się poddawać, bo gra toczy się o wysoką stawkę. O to, co najlepsze dla dziecka.

2 komentarze :