piątek, 30 listopada 2018

Plan porodu - jak go napisać?

Od kwietnia 2011 roku, zgodnie z obowiązującym prawem, czyli tak zwanymi standardami opieki okołoporodowej, każda kobieta może wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę (lub położną) opracować plan porodu. Niestety wciąż nie wiele przyszłych mam decyduje się na to. A jest to pełnoprawny dokument, które personel powinie wziąć pod uwagę, jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań.


Najtrudniej jest chyba zacząć, no bo do kogo adresować ten list, co w nim zawrzeć, jakim tonem go pisać. Przykładowy wstęp do takiego listu:

Szanowni Państwo,
Napisałam ten Plan Porodu, by przekazać Państwu moje oczekiwania związane z porodem. Będę wdzięczna, jeśli sprawując opiekę nade mną i moim dzieckiem weźmiecie ten plan pod uwagę. Rozumiem, że podczas porodu może okazać się, że niektórych punktów z mojego Planu nie można zrealizować. W takiej sytuacji chciałabym prosić o pełną informację i mieć możliwość analizy sytuacji i podejmowania decyzji samodzielnie lub z osobą towarzyszącą podczas porodu.

O czym pisać? 

O wszystkim co dla nas ważne, co ma dla nas znaczenie:
- w jaki sposób chcesz urodzić: na fotelu, łóżku, w wodzie,
- w jakiej pozycji chciałabyś rodzić: na leżąco, a może w kuckach,
- czy chcesz rodzić w pełni naturalnie, czy jesteś zdecydowana na znieczulenie,
- czy chcesz aby ktoś towarzyszył Ci podczas porodu, może wolisz aby ktoś był tylko w konkretnym momencie (to też warto uzgodnić, nie tylko z personelem, ale przede wszystkim z osobą towarzyszącą),
- czy chcesz jeść i pić podczas porodu (jeśli nie będzie przeciwwskazań)
- czy chcesz mieć nacięte krocze, czy zdecydowanie nie,
- czy po urodzeniu chcesz karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym
- czy od razu po urodzeniu chcesz mieć dłuższą chwilę na bliski kontakt z dzieckiem tzw. skóra do skóry,
- czy wolisz aby przedłużający się poród zakończył się cesarskim cięciem, czy zrobisz wszystko aby spróbować urodzić naturalnie,
- w przypadku cesarskiego cięcia: czy bliska osoba może towarzyszyć podczas porodu
-  czy po cesarskim cięciu chcesz jak najszybciej rozpocząć karmienie / chcesz jak najdłużej móc kangurować dziecko,
- czy chcesz aby po urodzeniu, dziecko było przez cały czas z Tobą na sali, czy np. chcesz aby było w dzień, a w nocy na sali dla noworodków.

To tylko przykładowe aspekty związane z porodem i późniejszą opieką nad mamą i dzieckiem. Ale wszystko to, co dla rodzącej jest ważne, można umieścić w takim Planie. Jednakże, nie może być on dokumentem, który wiąże personelowi ręce i utrudnia pracę. Osoba sprawująca nad Tobą opiekę może zaproponować działania czy zabiegi, niekoniecznie zgodnie z tym, co napisałaś w Planie Porodu, ale adekwatne do konkretnej sytuacji i przebiegu porodu. Oczywiście, zawsze masz prawo do pełnej informacji i wyrażania świadomej zgody lub odmowy na interwencje medyczne.

Poród to sytuacja bardzo dynamiczna, której przebieg trudno przewidzieć. Dlatego nie zawsze uda się zrealizować 100% naszych pierwotnych założeń. Nie mniej jednak, warto napisać taki Plan, bo nie zawsze jest okazja, aby przekazać lekarzowi czy położnej, jakie mamy oczekiwania/marzenia związane z pierwszym lub kolejnym porodem.

1 komentarz :

  1. Niech Pani wraca do publikowania, bo jest Pani bardzo piękna i oryginalna!

    OdpowiedzUsuń