wtorek, 25 września 2018

Poród naturalny po cesarskim cięciu.

Poród naturalny po cesarskim cięciu - VBAC - vaginal birth after cesarean - jest możliwy, ale często wiąże się z dużym ryzykiem zarówno dla mamy jak i dziecka. Z badań wynika, że u 3 na 5 kobiet możliwy jest poród naturalny po CC, ale są pewne warunki, które przyszła mama musi spełniać.


Poród naturalny po wcześniejszym cięciu jest możliwy gdy: 
  • mama jest zdrowa, a wszystkie wyniki badań są prawidłowe,
  • ciąża przebiega bez zakłóceń, 
  • dziecko jest ułożone w sposób główkowy, 
  • dziecko nie ma zbyt dużej masy ciała, 
  • personel musi być przygotowany na przeprowadzenie cięcia w każdej chwili porodu,
  • najważniejsze - lekarz prowadzący musi znać przyczynę wcześniejszego cięcia cesarskiego.
Ostatni punkt jest kluczowy, bo jeśli wskazaniem do cięcia była  choroba matki lub jej budowa anatomiczną, to wiadomo że będzie cięcie. Trudno liczyć, że kobieta ,,zmieni” swoja miednicę lub ,,pozbędzie” się cukrzycy lub chorób układu krążenia. Jeśli mamy do czynienia z przyczynami ze strony dziecka np: nieprawidłowe ułożenie lub zbyt duża masa ciała, to możemy mówić o rozwiązaniu naturalnym. Oczywiście ważny jest tez okres jaki upłynął od ostatniego zabiegu. Specjaliści nie mówią jednym głosem, ale przyjmuje się, że jeśli minął rok od wcześniejszego porodu to czeka nas cięcie. A jeśli więcej, to za zgodą rodzącej, można rodzić fizjologicznie. Jest to bardzo uproszczone rozumowanie. Każdy przypadek lekarz powinien ocenić indywidualnie, bo zawsze występuje parę czynników mających wpływ na podejmowane decyzje. Ale za zgodą rodzącej! Jest to ważne sformułowanie, bo jeśli kobieta po CC przy następnej ciąży nie czuje się na siłach, aby odbyć poród drogami natury, a lęk przed tym jest tak silny, że mógłby zaburzać przebieg porodu, lekarz powinien wykonać CC. Ciężarna musi akceptować plan porodu , a nie być do tego przymuszoną. To powinno działać w każdym przypadku. 

Ryzyko związane z porodem naturalnym po cesarskim cięciu

Największym zagrożeniem związanym z porodem naturalnym po CC jest ryzyko pęknięcia macicy. W większości przypadków pęknięcie macicy jest spowodowane przez wcześniejszy poród przez cesarskie cięcie. Blizna pozostająca po poprzednim cięciu może przyczynić się do rozejścia tkanek, na skutek dużego ciśnienia i parcia podczas porodu. Otworzenie się rany wiąże się z objawami takimi jak ból w miejscu blizny, krwawienie z dróg rodnych, bóle w klatce piersiowej czy osłabienie tętna płodu. 

Statystyki nie są optymistyczne, bo na 159 przypadków pęknięcia macicy u rodzących w latach 2009-2010, 139 kobiet miało wcześniej cesarskie cięcie. Ryzyko pęknięcia macicy w przypadku porodu naturalnego było siedmiokrotnie wyższe niż gdyby kobiety zdecydowały się na ponowną cesarkę. Niestety, ryzyko śmierci dziecka w przypadku kolejnego porodu tym razem naturalnego także się zwiększało i było aż trzykrotnie wyższe niż ponownego porodu przez cięcie (badania z National Perinatal Epidemiology Unit Oxford University).  

Pęknięcie macicy prowadzi do zatrzymania skurczów macicy, zatrzymania akcji porodowej oraz do krwawienia do wnętrza jamy brzusznej. W takiej sytuacji jak najszybciej wykonuje się cesarskie cięcie. Towarzyszy mu transfuzja krwi i nawadnianie, ze względu na ubytek krwi i płynów na skutek pęknięcia. Po opanowaniu sytuacji, macica wymaga ponownego zszycia. W trudniejszych i bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być usunięcie macicy.

Decyzja o drugiej cesarce nie powinna być podyktowana jedynie obawami o pęknięcie macicy. Należy brać pod uwagę powikłania, jakie niesie za sobą poród sztuczny bez względu na to, czy jest on pierwszy, czy kolejny. 

Poród naturalny po CC jest bez wątpienia porodem zwiększonego ryzyka. Podczas takiego porodu bardzo ważne jest monitorowanie stanu płodu i matki. Ale VBAC jest możliwy, wielu kobietom udało się w ten sposób urodzić. Jeśli mama przygotowuje się do porodu naturalnego, ma odpowiednią opiekę ginekologiczno-położniczą oraz intuicję, wszystko może się zdarzyć. Musimy jednak pamiętać, że nasz organizm i tak zdecyduje za nas i z całą pewnością dokona odpowiedniego wyboru. Matki Natury nie da się przecież kontrolować. Ale może to dobrze, że czasem nie wszystko od nas zależy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz