sobota, 19 lipca 2014

Mijamy się.

Straszne czasy nastały. Mamy tyle zadań, obowiązków, pracy i zainteresowań, że zaczynamy się mijać w codziennym życiu. Niby mieszkamy razem i mamy wspólne dzieci, ale tak jakby osobno. Nie doceniamy tego co mamy, tęsknimy do tego czego nam brak, wymyślamy kolejne zachcianki, stale dążymy do niespełnionych marzeń. Zawsze jest coś. Jakiś ważny powód, żeby się nie zatrzymać, nie pomóc drugiemu człowiekowi, nie zastanowić się nad życiem. 


Gdzieś przeczytałam ostatnio artykuł o blogerkach modowych, w którym właśnie jedna ze znanych blogerek powiedziała, że ona wszystko ma za darmo, ubrania, kosmetyki, nawet przeloty samolotami i hotele. I że generalnie jest och i ach. Czy to jest naprawdę to do czego dążymy? Czy "nie stać" nas na więcej? Czy każde zdanie wypowiedziane przez mniej lub bardziej znaną osobę musi wiać taką pustką? Nie wiem, może musi, bo może takie czasy. Puste. Materialne. Hedonistyczne. Nastawione tylko na "brać", a o "dawać" nie ma mowy. Czasy lansu, powierzchowności, luźnych relacji i kontaktów. Brakuje prawdziwych przyjaźni, o miłości nawet nie wspominając.

Ale zostawmy celebryctwo. Wróćmy do normalnego, rzeczywistego świata. 

Nie rozumiem nastawienia "brać" w rodzinie, wśród ludzi, którzy powinni się kochać i szanować, którzy powinni deklarować chęć wskoczenia w ogień za drugą osobą. Próby wykorzystywania innych, delegowania na nich kolejnych zadań, wykorzystywania i manipulowania - to nie dzieje się tylko w serialach paradokumentalnych na TVN czy Polsacie. Często takie zachowania możemy zaobserwować wśród rodzin z naszego otoczenia. 

Wakacje, czas urlopu, odpoczynku są dobrym momentem, żeby choć przez chwilę pomyśleć o innych. Wiem, że teraz króluje inny pogląd: "Pomyśl o sobie", "Zrób coś dla siebie", "Spraw sobie drobną przyjemność" itp... Ale ileż można. Spójrzmy uczciwie na to, jak wiele robimy dla siebie. A później zastanówmy się czy równie dobrze nie potraktować osób bliskich, tych które kochamy. Wakacje to naprawdę dobry moment na chwilę refleksji. I moment na to, żeby w końcu przestać się mijać.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz