niedziela, 31 sierpnia 2014

Dlaczego karmienie piersią jest dobre?

Dużo wiemy ju z o karmieniu piersią. Warto karmić dziecko jak najdłużej, bo pokarm mamy zawsze jest dla dziecka najbardziej wartościowy. Krótko o zaletach karmienia z punktu widzenia mamy i dziecka: 

Zalety karmienia piersią dla dziecka. 

Dziecko otrzymuje pożywienie o wysokiej wartości odżywczej, które jest idealnie dopasowane do potrzeb jego organizmu. Znajdują się tam niezbędne składniki odpornościowe, które wspierają funkcjonowanie niedojrzałego jeszcze układu immunologicznego malca. Dzięki temu zmniejsza się zachorowalność dziecka na wszelkie choroby i infekcje, obniża się także częstość alergii(również szczepienia ochronne działają skutecznej). Ponieważ pokarm matki jest lekkostrawny, dziecko nie cierpi na zaparcia, nie odczuwa pragnienia (to także napój!).

Ssanie pozwala dziecku na ćwiczenie mięśni twarzy i jamy ustnej. Zmiany pozycji malca w czasie karmienia stymulują ruchy gałek ocznych, a to pobudza jego ogólny rozwój ruchowy. 

Karmienie piersią ma także zalety „emocjonalne" - zaspokaja u dziecka potrzebę bliskości i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Maluszek, dzięki wzrokowemu kontaktowi z mamą, może ją stale obserwować. Zalety karmienia piersią można zaobserwować także w późniejszym wieku - u dzieci występuje niższe ryzyko nadwagi, cukrzycy typu I i typu II oraz astmy.

Zalety wynikające z karmienia piersią dla mamy.

Zapewnia lepszy przebieg połogu - macica szybciej się obkurcza, krwawienia z dróg rodnych są krótsze, obniża się także ryzyko krwotoku poporodowego. Spada prawdopodobieństwo wystąpienia anemii z niedoboru żelaza, przyspiesza powrót do wagi sprzed ciąży - wytwarzanie mleka pochłania kalorie.

Ponadto, karmienie piersią zmniejsza ryzyko nowotworu piersi, nowotworu jajnika oraz wystąpienia osteoporozy w starszym wieku. Także i dla mamy karmienie niesie emocjonalne korzyści - ułatwia jej nawiązanie bliskiej więzi z dzieckiem. Zaobserwować można, że karmiące mamy mają lepsze samopoczucie, są pogodniejsze, bardziej cierpliwe i wytrwalsze. To wynik zwiększonej produkcji prolaktyny - hormonu wpływającego m.in. na dobry nastrój kobiety.

Karmienie piersią jest ważne, potrzebne, dobre i piękne, dlatego na koniec, seria obrazów pełnych miłości: 
:)


1 komentarz :