niedziela, 12 października 2014

Kobieta - ktoś, kto zawsze się poświęci.

"Jeśli będę się wystarczająco starała i dużo z siebie dawała, to w końcu moi bliscy będą musieli zauważyć ile im daje i zacząć oddawać mi z powrotem".

Często słyszę to od kobiet, które mają nadzieję, że rodzina, partnerzy, dzieci, współpracownicy zorientują się, dostrzegą brak równowagi, zauważą ilość poświęcenia… i zaczną zaspokajać ich potrzeby… ale ja się pytam dlaczego? dlaczego niby mieliby to zrobić? Z przyzwoitości? Z dobroci serca? A może z chęci poświęcania?


Zacznijmy od tego: dlaczego robimy coś dla kogoś? – z miłości, – z chęci, aby kogoś uszczęśliwić, – pod wpływem impulsu, – aby poczuć się dobrze, wszystkie te powody są jak najbardziej słuszne i z poświęcaniem się nie mają nic wspólnego. Problem zaczyna się wtedy, kiedy robimy to wbrew sobie, z konieczności, z obowiązku, rezygnując z własnych potrzeb, obawiając się czyjegoś odrzucenia czy też złego humoru. Problem zaczyna się wtedy, kiedy dajemy zbyt wiele i nie czujemy, że jest to w porządku.

Do poświęcenia nikt nas nie zmusza. To nasza decyzja. W dodatku decyzja, za którą nie stoją właściwe intencje. Choć to może zabrzmieć brutalnie –  z reguły poświęcamy się mając nadzieję, że ktoś nas doceni z tego powodu, dostrzeże jakie wspaniałomyślne jesteśmy i … kiedyś z tego powodu nagrodzi. Czas mija, nasza cierpliwość się kończy, a poświęcanie staje się coraz trudniejszym brzemieniem do dźwigania. Im dłużej to trwa, tym więcej frustracji i wewnętrznej złości rodzi.

Jedyne wyjście z tej sytuacji – to zaprzestać się poświęcać. Tak po prostu. Z dnia na dzień przestać robić rzeczy, które uważamy, że naruszają nasze granice chęci dawania i robienia, a zaoszczędzoną uwagę przenieść na nasze własne potrzeby. Być może w pierwszym momencie ludzie, dla których to robiłyśmy zaprotestują, poczują, że odbieramy im coś, co w ich ocenie im się należy, ale jeśli naprawdę nas kochają, jeśli naprawdę im na nas zależy to uszanują nasz wybór. Wybór, aby zrezygnować z poświęcania dla nich i aby zadbać o siebie.

Wiele mam ma z tym problem, bo poświęcając się niemal w każdej sferze życia, zapominają o sobie. Trudno jest znaleźć złoty środek, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy próbować.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz