niedziela, 5 października 2014

Moda czy wygoda - jak ubrać dziecko?

Dziecięcy przemysł modowy prężnie się rozwija i zasypuje polskie sklepy z jednej strony pięknymi ekologicznymi i świetnie skrojonymi ubrankami, a z drugiej niewygodnymi, drogimi i często nieużytkowymi strojami. Tiulowa spódniczka do ziemi i krępujące ruchy obcisłe rurki, to niekoniecznie najlepszy wybór. Jak ubierać dzieci, żeby przede wszystkim czuły się dobrze?


Niemowlęta i małe dzieci są bardziej niż dzieci starsze i dorośli narażone na skutki wysokich i niskich temperatur. Można to wyjaśnić względnie dużą powierzchnią skóry w stosunku do masy ciała, a zatem dużą powierzchnią pochłaniania lub utraty ciepła. 

Temperatura, w której dziecko odczuwa komfort, jest jednak podobna jak u osoby dorosłej, dlatego jego ubranie nie powinno się zbytnio różnić od Twojego. Ponieważ jednak mechanizmy termoregulacji małego dziecka są jeszcze słabo wykształcone:
 • w chłodne dni ubierz je nieco cieplej niż siebie
 • ubiór dostosuj do aktywności dziecka – im jest ona większa, tym cieńsze ubranie jest potrzebne
 • po zakończeniu aktywności fzycznej pamiętaj o włożeniu dziecku czegoś cieplejszego
 • w gorące dni ubieraj małe dziecko tak jak siebie – skoro Tobie jest gorąco, to dziecku na pewno też
 • zawsze zwracaj baczną uwagę na objawy wychłodzenia lub przegrzania – dziecko szybciej da po sobie poznać, że jest mu za zimno, niż za gorąco, dlatego szczególnie unikaj zbyt grubego ubierania dziecka
 • zapamiętaj objawy wychłodzenia: zmniejszenie aktywności dziecka, marmurkowata skóra, zimne dłonie i stopy, sine wargi, wreszcie płacz (u małego dziecka nie zauważysz dreszczy)
 • o przegrzaniu może świadczyć niepokój dziecka, a także czerwona i spocona skóra.
 • pamiętaj, aby każde ubranie dziecka było wygodne, niekrępujące ruchów!

Czy tkaniny z jakich wykonane jest ubranie mają jakieś znaczenie dla dziecka? Oczywiście! Tkaniny, który my dorośli nosimy na sobie (nie zawsze bawełniane), mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Wybierając rodzaj tkaniny, należy brać pod uwagę jej przewiewność i działanie na skórę:
 • najlepszym materiałem na dziecięce ubranka, zwłaszcza niemowlęcą bieliznę, jest gładka tkanina bawełniana
 • nawet najdelikatniejsza tkanina wełniana bezpośrednio stykająca się ze skórą może wywoływać podrażnienia i reakcje zapalne (nie tylko u niemowląt), dlatego tego typu materiały nadają się przede wszystkim na okrycia wierzchnie oraz na kocyki i pledy
 • tkaniny lniane, niepoddane specjalnemu przygotowaniu, są zwykle za szorstkie
 • tworzywa sztuczne rzadko są używane do szycia ubrań dla dzieci w 1. roku życia (zwłaszcza ubranek mających kontakt ze skórą); przeważnie pokrywa się nimi ocieplane kombinezony i śpiwory dla niemowląt
 • tkaniny syntetyczne częściej wykorzystuje się do szycia ubrań dla dzieci starszych, które wymagają już ubiorów bardziej zróżnicowanych i wyszukanych; godne polecenia są ubranka wykonane z nowoczesnych materiałów (tzw. polaru), sprawdzonych pod kątem ich wpływu na proces wymiany ciepła i stan wilgotności skóry oraz dostosowanych do różnych funkcji garderoby (szyje się z nich zarówno cienkie bluzki i spodnie, jak i ciepłe kurteczki). Używając ubranek z tkanin syntetycznych (lub mieszanych), starannie przestrzegaj podanych przez producenta zaleceń dotyczących ich prania, prasowania i przechowywania.
Ilu rodziców, tyle podejść do kwestii dziecięcego ubioru. Ale pamiętajmy, że dziecko powinno pozostać dzieckiem. Na "dorosłe", niewygodne i krępujące ruchy ubranie przyjdzie jeszcze pora w ich życiu. Nie warto przyspieszać tego etapu.

4 komentarze :

 1. Zgadzam się w100%, bardzo fajny wpis, myślę że są wciąż rodzice którzy nie zdają sobie sprawy z powyższych faktów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej rażą mnie latem dzieci w wózkach, które są okryte grubymi, sztucznymi kocami - przecież pod takim kocem to paruje! Takie koce to na zimną jesień albo zimę, a wiosną i latem należy okrywać dziecko przewiewnymi kocami, flanelkami z bawełny, aby przepuszczały powietrze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrym rozwiązaniem dla małych dzieci są legginsy, które tak naprawdę możemy zakładać dziecku na każdą porę roku. Zimą dodajemy jedynie do nich rajstopki i cieplejsze skarpety, latem z bosą stópką :) Mam też swój sprawdzony sklep: http://slodkiciuszek.pl/ , gdzie kupuję dla mojej córki. Do legginsów można tam też dobrać fajne tuniki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wcale nie trzeba rezygnować z wygody, żeby było modnie i odwrotnie :) Mam parę takich marek, gdzie kupuję córce ubrania i są modne, a jednocześnie wygodne. Ostatnio kupiłam jej śliczną sukienkę z dzianiny z piękną koronką na dole od pepe y flor. Mega dziewczęca i wygodna jednocześnie

  OdpowiedzUsuń