sobota, 25 października 2014

Pieluszkowe odparzenia skóry - przyczyny powstawania i sposoby leczenia.

Delikatna skóra dziecka jest bardzo podatna na podrażnienia, dlatego należy ją pielęgnować naturalnymi kremami czy emulsjami od pierwszych dni życia. Jednym z najczęstszych problemów jest pieluszkowe odparzenie skóry, zwane rumieniem pieluszkowym, objawia się przeważnie zaczerwienieniem na powierzchni ciała chronionej przez pieluszkę tj. w okolicach intymnych, pachwinach czy wewnętrznej stronie ud. Nie należy go ignorować gdyż może to doprowadzić do zakażenia bakteriami, drożdżakami lub w konsekwencji spowodować zapalenie skóry niemowlaka.

Noworodek w pierwszych dwóch latach życia może cierpieć z tego powodu nawet kilkukrotnie i tylko od rodziców zależy czy skutecznie uśmierzą ból lub zadziałają prewencyjnie i nie dopuszczą do jego powstania.Skąd biorą się odparzenia?

Do głównych przyczyn wywołujących odparzenia skóry należy zaliczyć zbyt rzadkie zmienianie pieluszki co wpływa na niedostateczną higienę okolic intymnych dziecka.
Problem ten może pojawić się w nocy, w trakcie której nieco trudniej zauważyć zanieczyszczenia w pieluszce.
Jednakże istnieją również takie czynniki jak uczulenie na substancje zawarte w środkach, które stosowane są do pielęgnacji skóry dziecka tj. mydła, chusteczki pielęgnacyjne lub detergenty do prania ubranek.
Wielokrotnie przyczyną powstawania odparzenia jest przegrzanie organizmu, co wiąże się z nadmierną potliwością dziecka, szczególnie w trakcie upałów.

Jak zapobiegać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja.
Świadomi rodzice powinni pamiętać o częstej zmianie pieluszek oraz prawidłowym doborze jej rozmiaru, aby zapewnić dopływ powietrza do skóry dziecka.
Warto podczas przewijania, po delikatnym oczyszczeniu skóry czystą wodą a następnie dokładnym osuszeniu, umożliwić skórze oddychanie poprzez pozostawienie dziecka bez pieluszki kilka razy dziennie.
Należy również zastosować odpowiedni preparat, który będzie stanowił barierą ochronną przed działaniem czynników drażniących.

Na rynku polskim pojawiła się emulsja Liniment Oléo-Calcaire stanowiąca kombinację oliwy z oliwek tłoczonej na zimno i wody wapiennej, stworzona z myślą o zapobieganiu i leczeniu pieluszkowego odparzenia skóry.
Doskonale nadaje się do pielęgnacji i nawilżenia bardzo suchej skóry (również dorosłych):

·   naprawia i regeneruje (woda wapienna)
·   nawilża i zmiękcza (oliwa z oliwek)
·   chroni (regeneruje warstwę lipidową)
·  bardzo szybko uśmierza ból towarzyszący pieluszkowemu odparzeniu skóry oraz nadmiernemu wysuszeniu
·  profilaktyczne stosowanie zapewnia zachowanie właściwego poziomu nawilżenia skóry a tym samych skutecznie chroni przed pieluszkowym odparzeniem oraz nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniem skóry
Dzięki balsamicznej konsystencji zapewnia łatwość aplikacji zarówno podczas czyszczenia jak pielęgnacji skóry.
Liniment Oléo-Calcaire jest całkowicie bezpieczny, nie powoduje skutków ubocznych i nie posiada przeciwwskazań do stosowania:
·   może być stosowany wielokrotnie, przez nieograniczony okres czasu oraz na dużych obszarach powierzchni ciała
·     jest hipoalergiczny i testowany dermatologicznie
·     nie zawiera parabenów, konserwantów, substancji zapachowych ani sztucznych barwników
·     produkt jest rekomendowany przez lekarzy pediatrów i dermatologów
·   jest ceniony i używany w wielu szpitalach na świecie, nie tylko na oddziałach pediatrii ale także do leczenia oparzeń, podrażnień u osób z problemem nietrzymania moczu oraz zapobiegania ranom odleżynowym
·     posiada aprobatę Farmakopei Europejskiej

Na stronie Liniment możecie przeczytać więcej o tej emulsji. Produkt godny polecenia, wiem bo sama używam.

A dla Was mam niespodziankę. Będziecie mogli wygrać 3 buteleczki emulsji Liniment o pojemności 100ml, 250ml oraz 500ml, ale o tym na naszym profilu Czas Mamy. Zapraszamy!

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza