poniedziałek, 17 listopada 2014

Owulacja i dni płodne - kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Stres, szybkie tempo życia, zadania, które miały być zrobione na wczoraj, zła dieta, brak czasu na aktywność fizyczną nie sprzyjają zachodzeniu w ciążę. Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności, najnowsze badania wskazują, że dotyczy to już co 5 pary. Być może takie dane wpływają na obecne pokolenie młodych kobiet, bo coraz więcej zdaje sobie sprawę z tego, że odkładanie decyzji o dziecku na tzw. "wieczne nigdy" nie jest dobre. I po kilku latach może się okazać, że na bycie mamą jest już za późno. 

Na szczęście kobiety coraz częściej planują ciążę, a nie "wpadają".


Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jak obliczać dni płodne? 

Zacznijmy od tego, że cykl owulacyjny trwa przeciętnie 28 dni. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. W trakcie każdego cyklu jest tylko kilka dni płodnych, w trakcie których kobieta może zajść w ciążę. Są to 3 dni przed owulacją i najwyżej 2 - po jajeczkowaniu. Komórka jajowa może zostać zapłodniona najwyżej 24 godziny po jej uwolnieniu, a plemniki w środowisku im sprzyjającym utrzymują zdolność do zapłodnienia od 48 do 72 godzin. Oznacza to konieczność podjęcia współżycia ok. 2-3 dni przed planowaną owulacją. Odbywanie stosunków płciowych częściej niż codziennie lub nawet co drugi dzień może przynieść odwrotny skutek, bo częste wytryski zmniejszają ilość plemników w nasieniu. Nie należy też odkładać współżycia na ostatnie dni płodne, bo droga, którą plemniki mają do przebycia to średnio ok. 12 cm i najszybsze docierają do komórki jajowej w 45 min, a pozostałym może to zająć nawet kilka/kilkanaście godzin.

Jeśli chcemy precyzyjnie wyznaczyć dni płodne, to najlepiej udać się do ginekologa między 12 a 14 dniem cyklu (w przypadku gdy nasz cykl trwa 28-29 dni). Ale generalnie przyjmuje się, że kobieta mająca regularne cykle co 28 dni, będzie mieć owulację 14 dnia cyklu. Jeśli jednak cykle są bardzo nieregularne, ewentualny czas płodny rozciąga się na ¾ cyklu (nigdy nie wiadomo, kiedy w danym cyklu dojdzie do owulacji, można to stwierdzić, dopiero po zakończeniu danego cyklu). W takiej sytuacji zaleca się współżycie co 2-3 dni.

Starając się o dziecko warto obserwować własne ciało, bo wysyła nam wiele sygnałów. Jednym z nich jest ból owulacyjny, występujący u ok. 30-40% kobiet. Objawia się kłuciem i pobolewaniem w dole brzucha oraz (czasami) wrażliwością piersi na dotyk. Innym sposobem stwierdzenia owulacji jest obserwacja śluzu szyjkowego, którego ilość wzrasta pod wpływem estrogenów stymulujących owulację. W trakcie cyklu zmienia się też jego jakość. Na początku cyklu jest on biały, nieprzezroczysty i nierozciągliwy. Potem pojawia się go coraz więcej, robi się coraz bardziej przezroczysty. W okresie okołoowulacyjnym śluz przypomina białko jaja kurzego: jest przezroczysty, rozciąga się, daje wrażenie wilgotności w pochwie. U większości kobiet rośnie wtedy libido. W dniu po owulacji śluz znika, co wskazuje koniec okresu płodnego.

I najważniejsze, to nie skupiać się aż tak bardzo na ciąży. Im więcej myślimy o dziecku tym trudniej  jest zostać rodzicem. Warto utrzymywać seks w sferze romantyzmu najdłużej jak to możliwe, bo może kiedyś przyjść taki moment, że starania trzeba będzie podjąć w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie. A to z romantyzmem i namiętnością ma niewiele wspólnego.

Poniżej tabela, która może okazać się pomocna przy ustalaniu dni płodnych. 

Długość cyklu w dniach
Owulacja zazwyczaj występuje w dniu
26
10-14 dzień cyklu
27
11-15 dzień cyklu
28
12-16 dzień cyklu
29
13-17 dzień cyklu
30
14-18 dzień cyklu
31
15-19 dzień cyklu
32
16-20 dzień cyklu
33
17-21 dzień cyklu
34
18-22 dzień cyklu
35
19-23 dzień cyklu
36
20-24 dzień cyklu
37
21-25dzień cyklu
38
22-26 dzień cyklu
39
23-27dzień cyklu

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza