piątek, 9 listopada 2018

Czy potrafisz stawiać granice swoim dzieciom? TEST!


Są rodzice, którzy pozwalają dzieciom na wiele: drogie zabawki, spełnianie zachcianek, niegrzeczne zachowania wobec innych, ale są też tacy, którzy wychowanie traktują jak wojskową musztrę. Dzieci mają same zakazy i nakazy, żadnych przywilejów (nauka, zajęcia dodatkowe, kurs niemieckiego - to są przywileje w oczach surowych rodziców). Stawianie granic jest ważne, bo dzięki nim dzieci budują poczucie bezpieczeństwa, stabilności i przewidywalnej rzeczywistości. Bo to czego dzieci nie lubią to zmiany - nagłe, duże, częste. 

A czy Ty potrafisz stawiać dzieciom granice? Znasz swoje mocne  słabe strony? Sprawdź to!

Przygotowałam dla Was krótki test, pozwalający określić stopień, w jakim wyznaczacie swoim dzieciom granice. 

Poniżej przedstawiam 8 zagadnień, dzięki którym, możecie stwierdzić na ile skutecznie wprowadzacie dyscyplinę i stawiacie granice. 

Zaznacz w jakim stopniu masz opanowane te umiejętności: 

Odpowiedź A- dużym, 

Odpowiedź B- wystarczającym, 

Odpowiedź C- wymagającym poprawyWprowadzam określone granice.


A

B

C

Wyjaśniam dziecku korzyści płynące z przestrzegania granic.

A

B

C

Angażuję moje dziecko w proces ustalania granic.

A

B

C

Sprawdzam, czy granice są przestrzegane.

A

B

C

Motywuję dziecko do respektowania granic.

A

B

C

Jestem skłonna/skłonny do negocjacji na temat pewnych granic.

A

B

C

Znacznie częściej mówię dziecku  "zrób to", niż "nie rób tego".

A

B

C

Zawsze pamiętam o nagrodzie za respektowanie granic.

A

B

C

Wyniki:

Większość odpowiedzi A: Nie masz problemu z egzekwowaniem dyscypliny i przestrzeganiem wyznaczonych granic. Ale trzeba mieć się na baczności i nie przesadzić w drugą stronę. Dzieci potrzebują zarówno granic jak i swobody w niektórych obszarach życia.

Większość odpowiedzi B: Dobrze radzisz sobie w pewnych obszarach ustanawiania i egzekwowania granic. Masz w sobie tyle siły, aby sprostać najtrudniejszym wychowawczym wyzwaniom. Dajesz dziecku dobre warunki rozwoju w zrównoważonym środowisku, które z jednej strony odczuwa stawiane granice, a z drugiej ma trochę swobody.

Większość odpowiedzi C: Jeżeli chcesz ustanawiać granice swoim dzieciom i umiejętnie je egzekwować, czeka Cię wiele pracy. Najważniejsze to wiedzieć co wymaga poprawy. Skoncentruj się na jednym obszarze, problemie związanym z ustalaniem granic i dyscypliną, a wtedy sukces gwarantowany. 

Jeżeli chcemy, aby dzieci przestrzegały ustalonych przez nas zasad, wytyczonych granic, sami musimy im dać odpowiedni przykład i zacząć egzekwować przede wszystkim od siebie. Ale nadmierny perfekcjonizm też nie jest wskazany. Przypomnijmy sobie czasy kiedy sami byliśmy dziećmi, czego wtedy najbardziej pragnęliśmy? Co nam było najbardziej potrzebne? Miłość i obecność rodzica, a granice na drugim miejscu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz