czwartek, 4 grudnia 2014

Czy potrafisz stawiać granice swoim dzieciom? TEST!


Są rodzice, którzy pozwalają dzieciom na wiele: drogie zabawki, spełnianie zachcianek, niegrzeczne zachowania wobec innych, ale są też tacy, którzy wychowanie traktują jak wojskową musztrę. Dzieci mają same zakazy i nakazy, żadnych przywilejów (nauka, zajęcia dodatkowe, kurs niemieckiego - to są przywileje w oczach surowych rodziców). Stawianie granic jest ważne, bo dzięki nim dzieci budują poczucie bezpieczeństwa, stabilności i przewidywalnej rzeczywistości. Bo to czego dzieci nie lubią to zmiany - nagłe, duże, częste. 

A czy Ty potrafisz stawiać dzieciom granice? Znasz swoje mocne  słabe strony? Sprawdź to!

Przygotowałam dla Was krótki test, pozwalający określić stopień, w jakim wyznaczacie swoim dzieciom granice. 

Poniżej przedstawiam 8 zagadnień, dzięki którym, możecie stwierdzić na ile skutecznie wprowadzacie dyscyplinę i stawiacie granice. 

Zaznacz w jakim stopniu masz opanowane te umiejętności: 

Odpowiedź A- dużym, 

Odpowiedź B- wystarczającym, 

Odpowiedź C- wymagającym poprawyWprowadzam określone granice.


A

B

C

Wyjaśniam dziecku korzyści płynące z przestrzegania granic.

A

B

C

Angażuję moje dziecko w proces ustalania granic.

A

B

C

Sprawdzam, czy granice są przestrzegane.

A

B

C

Motywuję dziecko do respektowania granic.

A

B

C

Jestem skłonna/skłonny do negocjacji na temat pewnych granic.

A

B

C

Znacznie częściej mówię dziecku  "zrób to", niż "nie rób tego".

A

B

C

Zawsze pamiętam o nagrodzie za respektowanie granic.

A

B

C

Wyniki:

Większość odpowiedzi A: Nie masz problemu z egzekwowaniem dyscypliny i przestrzeganiem wyznaczonych granic. Ale trzeba mieć się na baczności i nie przesadzić w drugą stronę. Dzieci potrzebują zarówno granic jak i swobody w niektórych obszarach życia.

Większość odpowiedzi B: Dobrze radzisz sobie w pewnych obszarach ustanawiania i egzekwowania granic. Masz w sobie tyle siły, aby sprostać najtrudniejszym wychowawczym wyzwaniom. Dajesz dziecku dobre warunki rozwoju w zrównoważonym środowisku, które z jednej strony odczuwa stawiane granice, a z drugiej ma trochę swobody.

Większość odpowiedzi C: Jeżeli chcesz ustanawiać granice swoim dzieciom i umiejętnie je egzekwować, czeka Cię wiele pracy. Najważniejsze to wiedzieć co wymaga poprawy. Skoncentruj się na jednym obszarze, problemie związanym z ustalaniem granic i dyscypliną, a wtedy sukces gwarantowany. 

Jeżeli chcemy, aby dzieci przestrzegały ustalonych przez nas zasad, wytyczonych granic, sami musimy im dać odpowiedni przykład i zacząć egzekwować przede wszystkim od siebie. Ale nadmierny perfekcjonizm też nie jest wskazany. Przypomnijmy sobie czasy kiedy sami byliśmy dziećmi, czego wtedy najbardziej pragnęliśmy? Co nam było najbardziej potrzebne? Miłość i obecność rodzica, a granice na drugim miejscu.

2 komentarze :

  1. Nie muszę nawet robić tego testu, żeby wiedzieć że niestety czeka mnie jeszcze wiele pracy pod tym względem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, to też dobrze wiedzieć, że czeka nas praca. Bo wielu rodziców po prostu nie zauważa problemu. Więc i tak punkt dla Ciebie :)

      Usuń