środa, 10 grudnia 2014

Macierzyństwo, czas start!

Wiele młodych kobiet, które jeszcze nie mają dzieci, ale w przyszłości chce być matkami, ma bardzo idealistyczną wizję macierzyństwa. Szybko wrócą do figury sprzed ciąży, poród nie będzie taki straszny, mąż i rodzina pomogą w wychowaniu dziecka, dziecko będzie grzeczne bezproblemowe, a one szybko wrócą do pracy i będą spełnionymi nie tylko matkami ale i kobietami i pracownikami. 

Najtrudniejsze są oczywiście pierwsze tygodnie i miesiące po porodzie. Pomijam fakt, że kobieta jest fizycznie zmęczona noszeniem kilkunastokilogramowego brzucha i ogromnym wysiłkiem porodu i połogu. 
W pierwszym okresie problemem może stać się logistyka najdrobniejszych rzeczy takich jak np. dodatkowe miejsce w domu na wózek, pieluchy, coś do przewijania, akcesoria typu kubeczki, łyżeczki, smoczki itd, wychodzenie na zakupy z wózkiem i przewijanie w miejscach, które naszym domem nie są. Czasami wychodząc na dłuższy spacer czy większe zakupy z dzieckiem, sztukę przewijania w "dziwnych miejscach i pozycjach" trzeba mieć opanowaną do perfekcji. Warto jest też przyzwyczajać malucha to innych warunków niż spokojny i bezpieczny dom. W przeciwnym razie w nagłej sytuacji w kawiarni, parku czy galerii usłyszeć możemy krzyk sprzeciwu i histerii ze strony dziecka.
Już samo wyjście z domu wydaje się być ogromną wyprawą. Jest mnóstwo rzeczy, które trzeba zabrać, od wspomnianych wcześniej pieluszek, chusteczek nawilżających, wody do picia, słoiczka z jedzeniem, łyżeczki, ręczniczka, dodatkowego ubranka itd... Jeżeli nie mamy windy, to lepiej jest żadnej z tych i wielu innych rzeczy nie zapomnieć.
Polecam więc, zrobienie swojego zestawu potrzebnych rzeczy, który stanowić będzie wyposażenie wózka. Mogą tam być akcesoria do przewijania, ubranko na chłodniejszą pogodę, plastikowa łyżeczka, maskotka itd. Wtedy nasza głowa nie będzie już tak skupiona na pakowaniu i kompletowaniu rzeczy, ale na czymś przyjemniejszym np. na zabawie z dziećmi.
Możecie też skorzystać z poniższej listy która będzie odpowiednia dla dzieci do 2-3 r.ż.
  • Przede wszystkim pieluchy na zmianę i to nie jedną, żeby w pośpiechu nie szukać najbliższego sklepu lub apteki.
  • Mokre chusteczki - to absolutny must-have spaceru :) Każda mama wie jak wiele zastosowań mają takie chusteczki. Dobrze żeby były zamknięte w pojemniku, który będzie je chronił przed wysychaniem.
  • Podkładkę, ręcznik czy coś, co pozwoli na komfort zmiany pieluszki w różnych miejscach i warunkach.
  • Worki foliowe na brudne rzeczy. Warto mieć kilka, bo nie zawsze w pobliżu jest śmietnik, do którego wyrzucisz zużytą pieluszkę.
  • Butelkę z pokarmem, jeśli karmisz butelką lub kubek niekapek jeśli dziecko jest już na tyle duże, że z niego korzysta.
  • Dla starszych niemowląt słoiczki z żywnością, drobne przekąski, pokrojony owoc, biszkopty,  łyżeczkę i śliniak - na spacer chyba warto mieć jednorazowy.
  • Dodatkowe ubranko dla dziecka, na wypadek nagłej sytuacji.
  • Smoczek lub gryzaczek, jeżeli dziecko jeszcze potrzebuje
  • Krem przeciwsłoneczny na gorące dni lub zimowe, słoneczne dni
  • Zabawki dla dziecka

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza