piątek, 20 lutego 2015

Jak bolesny może być poród?

Czy kobiety opisując ból porodowy nie przesadzają? Czy wysiłek włożony w urodzenie dziecka jest aż tak niewyobrażalnie wielki? W mierzeniu się ze strachem nie pomaga rzeczywistość pokazywana w mediach, które zawsze podkreślają wizerunek kobiety rodzącej jako tej zwijającej się z bólu w czasie porodu. Opierając się na doświadczeniach własnych, kobiet z rodziny i znajomych twierdzimy, że jest to kwestia indywidualna, na którą składa się wiele czynników. Pamiętajmy jednak, że każda kobieta ma inny próg wrażliwości na ból.
Naukowcy z Izraela wzięli ten temat pod lupę. Doszli do wniosku, że… doświadczenie porodu nie jest aż tak bolesne, jak opisują je kobiety. Co skłoniło ich do przeprowadzenia badań? Stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, które jest (za) bardzo popularne. Z badań wynika, że mimo podania znieczulenia ból odczuwany przez rodzące był porównywalny z tym, które czują kobiety rodzące bez znieczulenia. Jednak kobiety te pamiętają mniejszy ból mimo tego, że tak naprawdę trwał on dłużej. Podanie znieczulenia osłabia skurcze porodowe, co jeszcze dodatkowo przedłuża czas oczekiwania na dziecko. Czyli – jak twierdzą badacze – znieczulenie działa przede wszystkim na psychikę rodzących.

Wśród kobiet został przeprowadzony sondaż. Badane uznały, że niektóre urazy bolą bardziej niż poród:
  • złamana kostka lub obojczyk to straszny ból. Co więcej, złamania wpływają na naszą pracę, zwykle mocno ją ograniczając. Do tego gips, chodzenie o kulach…
  • migrenowy ból głowy – ból trwa nawet kilka dni. Osoby, które go doświadczają podkreślają, że w tym czasie cierpią. Do tego dochodzą inne objawy, takie jak nudności, nawet wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Normalna aktywność jest bardzo utrudniona.
  • kamienie nerkowe – jedna z mam doświadczyła i porodu, i kamieni. Zdecydowanie stwierdziła, że ból w okolicy nerek jest nie do zniesienia. Starsze kobiety, które rodziły kilkadziesiąt lat temu uważają, że te oba rodzaje bólu można porównać.
  • kamienie żółciowe – choć istnieją leki, odpowiednia dieta, to i tak ból jest otępiający.
  • choroby układu moczowego – infekcje i zakażenia układu moczowego również są w czołówce tych najbardziej bolesnych. Niektóre mamy opisują ten ból jako dziesięć razy mocniejszy niż w przypadku narodzin dziecka.
  • leczenie kanałowe zębów – są kobiety (mężczyźni także), które na samą myśl o wizycie u dentysty wolą urodzić kolejne dziecko niż usiąść na fotelu.
  • operacja – w zasadzie każda operacja może wiązać się z bólem – także cesarskie cięcie, które boli czasem bardziej niż poród siłami natury. Z dochodzeniem do formy po zabiegu także jest różnie
źródło

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów radzenia sobie z bólem. Do najczęstszych należą metody obejmujące stosowanie technik relaksacyjnych, ruch, wodę. Nie ma uniwersalnych sposobów, każda kobieta musi znaleźć swój własny. Warto powtarzać sobie, że poród jest doświadczeniem bolesnym, ale krótkotrwałym, czasem nawet z przerwami.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza