wtorek, 7 kwietnia 2015

Jak być macochą i przeżyć.


Rola macochy to dotychczas najtrudniejsza z jaką przyszło mi się mierzyć. W filmach i bajkach wygląda to zdecydowanie łatwiej. Czasem nasze biologiczne dzieci sprawiają nam wiele trudności i przykrości, a co dopiero dzieci, których nie nosiłyśmy pod sercem, które mają lub miały "inną" mamę. W relacjach z pasierbami warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

10 przykazań każdej macochy:

1. Nie umniejszaj znaczenia prawdziwej matki. Jeśli to możliwe, sprzyjaj kontaktom dziecka z biologicznym rodzicem. Nie rywalizuj i nie konkuruj – w tej bowiem dziedzinie może okazać się, że będziesz bez szans. Trzeba to zaakceptować.         
              
2. Nie faworyzuj ani swoich dzieci, ani pasierbów. Staraj się traktować ich tak samo, dbaj, aby każde z nich czuło się dobrze w swojej nowej rodzinie, by czuło się akceptowane i kochane.

3. Nie każ dzieciom męża/partnera mówić do siebie „mamo”, chyba że same wyjdą z taką inicjatywą.

4. Dbaj o swoje relacje z partnerem, wtedy łatwiej będzie wam ułożyć sobie relacje z dziećmi. W codziennych obowiązkach znajdźcie też chwilę dla siebie.


5. Poznawaj dzieci swojego męża bez pomocy partnera – znajdźcie coś, co możecie razem robić tylko wy. Inicjuj wspólne spędzanie czasu – wyjście z psem, jazda na rowerze, robienie kolacji, a może jakieś wspólne zakupy lub kino? Spróbuj poznać i „rozszyfrować” pasierba – może uda się znaleźć wspólną pasję?

6. Poproś partnera o pomoc, gdy pasierb Cię obraża lub sprawia problemy wychowawcze. Nie ukrywaj kłopotów, przykrości, jakie cię spotkały, mów o tym, co cię niepokoi – unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek i niepotrzebnych nieporozumień z ukochanym.

7. Szanuj przekonania, przyzwyczajenia i rytuały dzieci swojego partnera. Nie próbuj ich zmieniać i dopasowywać do własnych oczekiwań (chyba, że wspólnie z mężem ustalicie, że potrzebna jest zmiana metod wychowawczych). Dla nich pojawienie się nowej partnerki taty jest wystarczająco dużym wyzwaniem.

8. Jeśli matka dzieci nie żyje szanuj pamięć i wspomnienia o niej. Nie umniejszaj ani jej zasług, ani znaczenia, nie twórz tematu tabu, nie chowaj zdjęć mamy, nie wypowiadaj się o niej negatywnie przy pasierbach – przede wszystkim pamiętaj o uczuciach dzieci, to one są tu najważniejsze. 

9. Nie obarczaj się poczuciem winy jeśli czasem nie układa się po twojej myśli. To dzięki tobie dzieci wychowują się w pełnej rodzinie, w której mogą doświadczyć ciepła, miłości, normalności i poczucia bezpieczeństwa. 

10. Uzbrój się w cierpliwość – rzeczy, które wydają Ci się nie do przeżycia, z czasem przestają być problemem. Czas jest najlepszym lekarstwem. I staraj się być dla dzieci przyjaciółką, kimś na kim mogą zawsze polegać.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz