czwartek, 26 listopada 2015

Bajki dla dzieci, które warto mieć w swojej biblioteczce.

Rynek księgarski obecnie zalewają książeczki dla dzieci. Możemy trafić na pięknie oprawione i narysowane historie bohaterów dobrze znanych, takich jak: Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, ale... możemy też znaleźć coś zupełnie nowego. Jako że jestem psychologiem, szczególnie bliskie są mi bajki, które mają jakieś wartościowe przesłanie, uczą dziecko czegoś, pozwalają spojrzeć na temat/problem z innej strony, często łatwiejszej, zabawniejszej, po prostu lepszej. W miarę poszerzania biblioteczki Leona postaram się Wam pokazywać ciekawe pozycje. Na pierwszy ogień idzie "Bajka o odwadze" z serii bajek coachingowych Olgi Świderskiej. 


Bajki coachingowe to zupełnie nowy projekt literacki. Stworzona od podstaw przez psychologa i coacha Olgę Świderską, która opierając się na swoich doświadczeniach pracy z dziećmi i rodzicami zaczęła pisać bajki. Okazuje się, że dziecku o wiele łatwiej jest przyswoić różne ważne treści, czasem trudne, ale potrzebne, gdy przekaże się je w formie dobrze zaprojektowanej bajki - takiej, w której łatwo będzie się utożsamić z głównym bohaterem, takiej, która nie będzie etykietować, stygmatyzować dziecka. Jeśli nasze dziecko jest nieśmiałe, nie skupiamy się na tym przyklejając mu etykietkę "nieśmiały", wręcz przeciwnie! Staramy się pracować na odwadze i właściwościach z nią związanych. Każde dziecko w sposób naturalny będzie wolało skupiać na pozytywnych cechach i właśnie te, przy pomocy i wsparciu rodzica, będzie starało się wzmacniać.

W ten sposób filozofia coachingu i terapeutycznych metod pracy z dziećmi została przeniesiona do bajkowego świata dzieci. To dobre i mądre narzędzie opatrzone zestawem uwag dla dzieci i dla rodziców. A przy okazji po prostu piękny przedmiot - książeczka zawiera piękne ilustracje, okładka pokryta została specjalną powłoką zabezpieczającą przez zabrudzeniem. Polecam, jako świetny pomysł na gwiazdkowy prezent!

Zainteresowanych odsyłam na stronę oraz profil na Facebooku.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza