sobota, 30 kwietnia 2016

Czy karmienie piersią wpływa na próchnicę u dziecka?

Jakiś czas temu ktoś mnie pouczał, że nie powinnam karmić już piersią w nocy, bo dziecku pojawiły się pierwsze zęby i za chwilę rozwinie się u niego próchnica. O zgrozo! Takiej bzdury dawno nie słyszałam, dlatego mam nadzieję, że garść poniższych informacji rozwieje te wątpliwości raz na zawsze.


Dentyści mówią o „syndromie butelkowym”, czyli próchnicy, która rozwinęła się w wyniku przedłużonego ssania butelki z mlekiem modyfikowanym (przez kilka godzin, a nawet cała noc). Bywają to również butelki ze słodkimi płynami. Skutkiem może być nawet całkowity brak zębów w wieku 3 – 4 lat. Dzieje się tak z powodu braku wiedzy na temat różnic między piciem mleka matczynego a modyfikowanego z butelki.

Poniżej kilka powodów dla których karmienie piersią nie wywołuje próchnicy:
  • mleko matki nie obniża znacznie pH w ustach dziecka, w przeciwieństwie do prawie wszystkich mlek modyfikowanych. Bakteria, która jest głównie odpowiedzialna za próchnicę – Streptococtus mutans (S. mutans) – rozwija się wyjątkowo dobrze przy niskim pH
  • większość mlek modyfikowanych jest świetną pożywką dla rozwoju bakterii, w przeciwieństwie do mleka ludzkiego, które ma właściwości antybakteryjne. Wiemy na przykład, że bakteria S. mutans jest bardzo wrażliwa na działanie bakterii laktoferyny, jednego z najważniejszych składników mleka kobiecego
  • mleka modyfikowane rozpuszczają szkliwo zębów, w przeciwieństwie do mleka matki, które powoduje osiadanie się wapna i fosforu na w szkliwie (tzw. remineralizajca)
  • mechanizm ssania piersi powoduje, że praktycznie niemożliwe jest, żeby mleko zalegało w buzi dziecka, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się przy karmieniu butelką („próchnica butelkowa”). Po odruchu ssania, powodującym wypłynięcie mleka z piersi, następuje odruch przełykania – dziecko musi przełknąć, aby móc kontynuować ssanie. Natomiast przy piciu z butelki, mleko może lecieć do buzi dziecka nawet, jeśli ono nie ssie. Jeśli dziecko go nie przełknie, będzie pozostawać z przodu jamy ustnej, a zęby będą w nim zanurzone.
  • suchość w ustach jest jednym z czynników, mogących wywoływać wczesną próchnicę. Nocą produkujemy mniej śliny – zwłaszcza osoby oddychające ustami. Dziecko, które ssie nocą nadal produkuje ślinę, co może pomóc w zwalczaniu suchości w ustach sprzyjającej próchnicy.
Karmienie piersią znowu ma same plusy. To już staje się nudne ;) 

źródło

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz