Ślimaki to zwierzęta, które sieją największe spustoszenie w ogrodzie. Jak skutecznie uporać się z nimi? Poznaj domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu. W ogrodzie możemy spotkać dwa rodzaje ślimaków. Te, które mają skorupkę, czyli: ślimak winniczek, ślimak ogrodowy, zaroślowy, zaroślarka pospolita oraz ślimaki nagie, czyli: pomrowy, pomrowiki i śliniki. Ślimaki posiadające skorupkę, nie powodują wielkich szkód. Zagrożeniem są jednak te bez skorupki. Jak się ich pozbyć? Oto nasze wskazówki!

Pułapki na ślimaki

To bardzo popularny sposób na walkę ze ślimakami. Jak zrobić taką pułapkę? Wykorzystaj stare deski i ułóż je w stożek. Jako przynętę wykorzystaj liść sałaty. Poczekaj kilka godzin. Ślimaki zachęcone ulubioną przekąską, szybko przywędrują w wyznaczone miejsce. Wynieś je ze swojego ogrodu. Co prawda, to żmudny sposób na pozbycie się ślimaków z ogrodu, ale jedyny, który pozostawia je przy życiu.

Innym, skutecznym sposobem na walkę ze ślimakami jest piwo. Wlej je do słoika, a następnie wkop słoik głęboko do ziemi, tak, aby na powierzchni pozostał 1 cm naczynia. Ślimaki zwabione ulubionym zapachem, wpadną do słoika i utopią się w piwie. Umieść kilka słoików w kilku miejscach w ogrodzie.

Ścieżki z wapna gaszonego na ślimaki

Uformuj pomiędzy grządkami ścieżkę z wapna gaszonego. Środek ten parzy delikatną skórę ślimaków i doprowadza je do śmierci. Zabieg ten wykonaj wieczorem, kiedy robi się chłodniej, a ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek.

Materiał przeznaczony na kompost

Pokruszone skorupki jajek, trociny oraz pył z kominka to przeszkody, które ranią ślimaki. Rozsyp więc je w ogrodzie. Dzięki nim ślimaki znikną z Twojego ogrodu.

Naturalny preparat przeciwko ślimakom

Mieszanka gnojówki z piołunem odstraszy nieproszone szkodniki. Przygotuj 150 g piołunu i zalej 5 l wody. Następnie mocz przez dobę. Tak przygotowany wywar, zmieszaj z gnojówką (w stosunku 1:5 lub 1:10 – np. 0,5 kg ziela piołunu na 5 l wody). Po 3-4 tygodniach preparat powinien sfermentować i nadawać się do użycia.