kwiaty na balkon

Sezon na kwiaty balkonowe w pełni. Podpowiadamy, jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim, zachodnim, południowym i północnym. Wraz z nadejściem lata, balkon staje się przedłużeniem pokoju dziennego. Zdobią go kwiaty i dodatki, takie jak: zapachowe świece, lampki typu cotton balls oraz lampiony. Sprawdź najmodniejsze kwiaty na balkon i udekoruj nimi tę przestrzeń!

Kwiaty na balonie – co warto wiedzieć?

Uprawiając kwiaty na balkonie, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Ponadto, co jakiś czas trzeba je przesadzać. Odpowiednia pielęgnacja kwiatów na balkonie, sprawi, że będą one pięknie rosły i zdobiły tę przestrzeń. Sprawdź, co warto wiedzieć, sadząc kwiaty na balkonie:

  • Krok 1. Przed zakupem kwiatów na balkon, należy je dokładnie obejrzeć. Sprawdź, czy nie mają plam na liściach oraz czy liście nie są przesuszone. Wybierz egzemplarz o ładnie wybarwionych kwiatach i liściach.
  • Krok 2. Sadząc kwiaty do doniczki, pamiętaj, aby wyłożyć ją warstwą drenażu, w postaci kamyczków lub potłuczonej ceramiki. Zadbaj też o świeżą ziemię. Ta z poprzedniego roku nie nadaje się do użytku.
  • Krok 3. Regularnie usuwaj zaschnięte kwiaty i przesuszone liście. Pamiętaj też o systematycznym podlewaniu roślin.

Kwiaty na balkon wschodni

Balkon usytuowany od strony wschodniej, jest najłatwiejszy w aranżacji, bowiem słońce wschodzi na nim wcześnie rano, a wieczorem jest na nim cień. Kwiaty na balkonie od strony wschodniej czują się fantastycznie. Wyjątkiem są gatunki, które wymagają ciągłego słońca. Należą do nich np. dalie. Na balkonie wschodnim najlepiej rozwijać się będą: surfinia, petunia, pelargonie, lobelia, werbena, bodziszek czy niecierpki. Jeśli marzysz o własnym ogródku na balkonie, śmiało możesz na nim posadzić: pomidory, sałaty, bazylię i szczypiorek.

Kwiaty na balkon zachodni

W przypadku sadzenia kwiatów na balkonie zachodnim, należy zachować szczególną ostrożność. Rano na balkonie zachodnim jest dość chłodno i cieniście, z kolei od godzin popołudniowych jest sporo słońca. Kwiaty, które będą pięknie rozwijać się na takim balkonie, muszą dobrze znosić chłód poranków i ciepłe promienie słońca po południu. Na balkonie usytuowanym od strony zachodniej, doskonale sprawdzi się maciejka. Charakteryzuje się pięknym i intensywnym zapachem. Inne gatunki kwiatów to: wilczomlecze, złocienie, diascja oraz petunie, surfinie i pelargonie. W warzywniaku zaś idealnie rozwijać się będą: pomidory, papryka, szpinak lub seler naciowy.

Kwiaty na balkon południowy

Aranżując balkon od strony południowej, masz spore pole do popisu, bowiem to istny raj dla kwiatów, kochających słońce. Pamiętaj, aby wszystkie kwiaty na balkonie południowym były posadzone w jasnych doniczkach. Ciemne kolory doniczek mogą przyczynić się do wysuszenia kwiatów. Na balkonie południowym idealnie kwitnąć będą: astry, dalie, goździki, lwie paszcze, lewkonie, sunsatie oraz stokrotki afrykańskie. Południowy warzywniak z kolei polubi: fasolę, bakłażany, dynie i ogórki.

Zacieniony balkon

W przypadku balkonu, który jest zacieniony, postaw na rośliny, które nie lubią słońca. Należą do nich: begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe, bratki, ostróżki, lawenda, niecierpek walleriana, żeniszek meksykański i tytoń oskrzydlony. Co ciekawe, na zacienionym balkonie doskonale odnajdą się zioła, takie jak: kolendra, mięta i lubczyk.

Modne kwiaty na balkon

Pelargonie

To kwiaty, które zajmują czołowe miejsce w sprzedaży roślin balkonowych. Najlepiej kwitną w pełnym słońcu. Szybko akceptują dane stanowisko. Są niezwykle wytrzymałe, lecz wymagają regularnego podlewania. W ciepłe dni nawet dwa razy dziennie. Roślina ta nie lubi jednak dużej wilgoci, ze względu na to, że we wnętrzu doniczki dochodzi do gnicia korzeni.

Surfinia

To roślina jednoroczna. Charakteryzuje się bujnymi i zwisającymi kwiatostanami. Pamiętaj o jej regularnym podlewaniu i ochronie przed wiatrem. Kwiat ten lubi miejsce nasłonecznione.

Goździki 

Goździki balkonowe to doskonała alternatywa dla oklepanych kwiatów, sądzonych na balkonie. Pięknie pachną i idealnie komponują się w towarzystwie innych roślin. Rośliny te kwitną od czerwca do sierpnia, w kolorach: białym, różowym i czerwonym. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Warto też zasilić je nawozem do roślin kwitnących lub balkonowych.

Wrzosy

Wrzosy w doniczce na balkonie to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Już z początkiem września pojawiają się w centrach ogrodniczych. Warto zauważyć, że nieliczne odmiany zaczynają swoje kwitnienie już od lipca, jednak znaczna większość rozkwita na przełomie sierpnia i września, a niektóre utrzymują kwiaty nawet do końca października. Odmiany wrzosów mogą różnić się od siebie wysokością, barwą kwiatów oraz kolorem liści.