wrzosy na balkonie

Kwiaty balkonowe sprawiają, że nawet mieszkanie w bloku może posiadać własny, przydomowy ogródek. Kolorowe aranżacje balkonów i tarasów poprawiają nastrój i zachęcają do letniego wypoczynku na świeżym powietrzu. Niewiele jednak roślin balkonowych kwitnie jesienią. Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się kolorowymi doniczkami, posadźmy w nich piękne i pełne wdzięku wrzosy.

Romantyczne wrzosowiska nie są przeznaczone tylko dla właścicieli przydomowych ogrodów. Wrzosy doniczkowe pozwolą stworzyć nam mieniące się odcieniami fioletu jesienne dekoracje balkonów i tarasów. Ustawione w drewnianych skrzynkach czy koszyczkach w stylu prowansalskim umilą nam coraz chłodniejsze popołudnia i odsuną od nas jesienną depresję.

Wrzosy w doniczce nie są trudne w uprawie, musimy jednak poznać ich szczególne wymagania dotyczące stanowiska i gleby, w której rosną najlepiej. Zapewniając im odpowiednią pielęgnację podczas wzrostu i ochronę zimą, na nowo zakwitną kolejne jesieni.

Uprawa wrzosów w doniczce – wymagania

Sadzonki możemy kupić już w sierpniu. Po zakupie wrzosów musimy przesadzić je do większych doniczek lub skrzynek. Nie muszą być one wysokie, gdyż wrzosy mają dość płytki system korzeniowy. Wybrać musimy jednak odpowiednie dla nich podłoże.

Osłonki dla wrzosów dobieramy pod kątem ogólnego stylu, w jakim urządziliśmy taras. Doniczka musi już spełniać bardziej szczegółowe wymagania. Koniecznie wybierzmy taką z otworami na dnie, by woda była odprowadzana z podłoża. Wrzosy nie lubią stojącej wody i marnieją, gdy są przelane. Na dnie doniczki utwórzmy dodatkowy drenaż, np. z keramzytu czy drobnego żwirku.

Ziemia dla wrzosów powinna być kwaśna, o o pH wynoszącym 4 – 5,5. Warto wiedzieć, że wrzosy należą do tej samej grupy co azalie – jako podłoże możemy więc śmiało stosować podłoże do rododendronów. Powierzchnię ziemi wyściełamy korą sosnową, dzięki czemu korzenie wrzosów nie będą przemarzały w czasie pierwszych przymrozków, a woda nie będzie zbyt intensywnie parować z gleby.

Gdzie ustawić wrzosy w doniczce?

Wrzosy powinny rosnąć na zewnątrz, dlatego wrzosy w domu ustawiamy tylko na chwilę, np. aranżując stół na jesienne przyjęcie. Balkon musi być osłonięty od wiatru i skierowany na słoneczną stronę, gdyż rośliny wrzosowate nie lubią cienia.

Możemy ustawić je w pojedynczych, niewielkich doniczkach lub stworzyć kolorowe kompozycje w szerszych skrzynkach. Wystarczy dodać kilka dodatkowych elementów – miniaturowe dynie, porozrzucane kasztany i gałązki jarzębiny, parę bukietów jesiennych liści, by stworzyć piękne aranżacje tarasów po lecie.

Jak pielęgnować wrzosy w doniczce?

Hodując wrzosy w doniczce pamiętajmy o ich regularnym podlewaniu. Woda powinna odstać w konewce, by mieć temperaturę pokojową i małą zawartość wapna, którego wrzosy nie lubią. Dbajmy o stale wilgotne podłoże, ale nie dopuszczajmy, by stała w nim woda!

Wrzosy na balkonie – zimowanie

Wrzosy to krzewinki wieloletnie, ale aby zakwitły kolejnej jesieni, musimy odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem. Doniczki z wrzosami najlepiej ustawić w kartonie, którego ścianki wykładamy styropianem, który stanowić będzie dobrą izolację od zimna. Zamiast wieczka, połóżmy agrowłókninę bądź słomianą matę.

Zimą wrzosy podlewamy rzadko i tylko wtedy, gdy temperatura wynosi powyżej 0 stopni.

Przycinanie wrzosów na balkonie

Przycinanie wrzosów przeprowadzamy dopiero na wiosnę. Pomoże to je zagęścić i poprawić wygląd kwiatów, które zakwitną ponownie. Pamiętajmy, żeby ciąć u podstawy kwiatostanu – nigdy pędu.